Akkuyu'da nükleer santralin temel töreni öncesi protesto yasağı getirildi

Mersin Valiliği Akkuyu'ya eylem yasağı getirdi. Yasak çevreciler tarafından protesto edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mersin Valiliği, Akkuyu Nükleer Santrali'nin bugün gerçekleştirilecek temel atma töreni boyunca olası protestoların önüne geçmek için santralin inşa edileceği Büyükeceli Mahallesi'ne gidişleri yasakladı. Bölgeye gitmek isteyen Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyelerinin gidişlerine izin verilmedi.

Mersin'in Gülnar ilçesine Büyükeceli Mahallesi'nde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin temeli bugün atılacak. Temel atma töreni için Mersin'e gitmeyecek olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törene Ankara’dan telekonferans yönetimiyle katılacak.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Mersin Valiliği, tören nedeniyle kentte bir gün boyunca her türlü eylem ve etkinliği yasakladığını duyurdu. Yapılan açıklamada, "İlimizden ve çevre illerden protesto amacıyla gelecek olan grupların Büyükeceli Mahallesi gidişleri/girişleri valilik makamının 02/04/2018 tarih ve 2018/1419 sayılı olurları ile 03/04/2018 günü saat 19.00'a kadar yasaklanmıştır" denildi.

Alınan karar doğrultusunda santral inşasını protesto etmek için bölgeye gitmek isteyen Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri engellendi. Özgür Çocuk Parkı'nda bir araya gelen NKP üyeleri, buradan otobüsle temel atma törenine gitmek istedi. Ancak polis otobüsün gidişine izin vermedi. Bunun üzerine platform üyeleri engellemeyi "Nükleer santral istemiyoruz" ve "Nükleere inat yaşasın hayat" sloganlarıyla protesto etti. (Kaynak: MA )