İlnur Çevik: Rusya izin vermese İHA bile kaldıramazdık!

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik: Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab'a, Afrin'e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin son dönemde ABD ve Rusya ile ilişkilerini yorumlayan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, Suriye'de El Bab ve Afrin'e yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'nın Rusya'nın desteği sayesinde yapıldığını söyledi.

'RUSYA CUMHURBAŞKANIMIZA KENDİSİNİ İSPATLIYOR'

CNN Türk'te Rusya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma hakkında konuşan Çevik, "Rusya son dönemde Cumhurbaşkanımıza kendini ispatlıyor. İyi bir performans da gösterdi. Benim kişisel notum 10 üzerinden 10 olur" dedi.

'İHA BİLE KALDIRAMAZDIK'

Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarının Rusya'nın desteği sayesinde yapıldığını söyleyen Başdanışman Çevik, "Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab'a, Afrin'e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık" diye konuştu.

'TÜRK MÜTEAHHİTLER İNŞAA EDECEK'

İlnur Çevik, Hakan Çelik'in "Irak ve Suriye ile aramız çok iyi değil. Hatta Suriye liderinin gitmesini istedik. Buna rağmen oranın yeniden inşasında ihaleler alabilir miyiz?" sorusu üzerine "Türkiye'nin inşaat kalitesi hiç bir yerde yok ve bu ülkelerin yanıbaşında. Benim aile şirketim orada inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanı'nı biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye'de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul'un imarını Gaziantep mi yapar Wasshington mu? Tabii ki Gaziantep yapar" dedi.

'AFRİN BİZİ MASAYA OTURTTU'

Çevik konuşmasına şöyle devam etti: "Suriye'de çözüm olunca, rejimin bir numara olacağını kim diyor? Kaldı ki Afrin'de yaratılan harika olay -bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük dehası var- uzun vadede bizi masaya koydu. Suriye'de kim var masada. Rusya var, Suriye var, Türkiye var. Amerika eğreti oturuyor. Amerika bir bacağı kırılmış sandalyede oturuyor. YPG-PYD bir bacağı kırılmış sandalyedir."

'50 KÜSUR ŞEHİT VERDİK AMA'

Hakan Çelik'in, "İnşa sürecinde Türkiye, Suriye ve Irak'tan büyük pastayı alacak mı?" sorusuna ise Çevik'in yanıtı şöyle oldu: "Tabi. Biz zamanında Irak'ta olsaydık çok daha fazla söz sahibi olacaktık. Suriye'de biz daha güçlüyüz. Her şeyimizle oradayız. Orada iki büyük kazancımız var. Mehmetçiğimizin büyük kahramanlığı ve özverisi iki tane önemli olay yaptı. Bizi Suriye'ye güçlü bir şekilde sokarak, geleceğimizi kurtardılar. Allah razı olsun şehitlerimiz ve gazilerimizden. Ama bakın 56 tane şehidimiz var, şimdi arttı 2 tane daha girdi. Bu şehitlerimiz, 50 küsur şehit var, eğer biz o şehitleri vermeseydik, Afrin'e girmeseydik, PKK'nın oradaki varlığı belki ileride bize Türkiye içinde 1000 şehide mal olacaktı. Onların kendilerini feda etmeleri, belki 1000 kişiyi belki daha fazlasını kurtardı. Ben çok gururluyum."