'İşlem parası 'adı altında 2 milyon lira dolandırdılar

Bir çete çağrı merkezi kurup, kendilerini bankalarla anlaşmalı bir danışmanlık firması olarak tanıttı. Çağrı merkezi çalışanları tuzağa düşenlere, 'krediniz onaylandı' diyerek, verilen hesaplara 'işlem masrafı' adı altında 200 ila 1000 TL arasında para yatırılmasını talep etti. Üç ilde 70 kişi gözaltına alındı, 51 kişi tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çağrı merkezi üzerinden 5 bin kişiyi 2 milyon lira dolandıran çete çökertildi. Çete liderlerinin vurgun parasıyla lüks bir yaşam sürdürdükleri ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, bir çağrı merkezi kuran çete, cep telefonlarına “Krediniz onaylandı” ve “Bankalardan kredi çıkartabiliriz” yazılı mesajlar gönderiyordu. Kendilerini, bankalarla anlaşmalı bir danışmanlık firmasının görevlisi olarak tanıtıp, arayanları tuzağa düşürüyorlardı.

Hürriyet'ten Çetin Aydın'ın haberine göre, çetenin çağrı merkezi çalışanları, tuzağa düşenlere, “Kredinizi banka hesabınıza yatıracağız. Size vereceğimiz onay kodu ile işlem masrafı olarak ön ödeme yapmanız gerekiyor” diyordu. Dolandırıcıların yönlendirmesiyle PTT şubelerine gidenler, çete üyelerinin verdikleri hesaplara işlem masrafı adı altında kendilerinden istenilen 200 TL’den bin TL’ye kadar para yatırıyordu. Kredilerin banka hesaplarına yatmaması üzerine dolandırıldıklarını fark eden çok sayıda kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne şikayetçi oldu.

5 İLDE ÇAĞRI MERKEZİ KURMUŞLAR

İstanbul Siber Şube ekipleri, altı aylık takiple çete üyelerinin çağrı merkezi olarak kullandıkları adresleri tespit etti. İstanbul, Tekirdağ ve İzmir’de beş çağrı merkezi ofisine baskın yapıldı.

Çete lideri B.G., İzmir’deki lüks villasında gözaltına alındı. 70 şüpheli yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 51’i tutuklandı. 87 dizüstü bilgisayar, 160 sim kart, 14 harici disk, 161 cep telefonu, 24 harici bellek, 10 hafıza kartı, 8 tablet bilgisayar, kişisel bilgilerin bulunduğu not defteri, çok sayıda fatura, ajanda, sözleşme ve makbuz ele geçirildi. 19 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verildi.

MISIR'DA TATİL

Bir yıl önce kurdukları çağrı merkezlerinden yaklaşık 2 milyon TL dolandırıcılık yaptıkları belirlenen çetenin elebaşı B.G.’nin ailesiyle birlikte geçen yıl haziran ayında Mısır’a tatile gittiği ve vurgun paralarıyla lüks tatilde dalış yaptığı ortaya çıktı.

Haberin kaynağı