Erdoğan'ın 11 koruması hakkında ABD'de açılan dava düştü

ABD mahkemesi tarafından haklarında yakalama kararı çıkarılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 11 koruması hakkındaki dava düşürüldü. 4 korumaya yönelik suçlamalar ise halen sürüyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Mayıs ayında Washington’a yaptığı ziyaret sırasında, protestoculara saldırdıkları gerekçesiyle haklarında yakalama kararı çıkarılan 15 korumadan 11’i hakkındaki dava düşürüldü.

ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan olaydan sonra Ankara ve Washington arasında gerilim tırmanmıştı. Daha sonra iki ülke arasında bu gerilimi ortadan kaldırmaya yönelik yönelik süreç başlatılmıştı. Geçen kasım ayında ABD federal savcıları, davaya bakan yargıçtan Erdoğan’ın korumalarından dördü hakkındaki davayı düşürmesini istemişti.

TILLERSON ZİYARETİ VE SAVCILARIN TALEBİ

Bu gelişmenin ardından ABD Başkanı Donald Trump tarafından kovulan eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın geçen şubat ayında Türkiye’yi ziyaretinden bir gün önce 7 koruma hakkındaki suçlamalar savcılar tarafından geri çekilmişti. Haklarındaki suçlamalar geri çekilen Türk koruma görevlileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koruma Müdürü’nün de olduğu belirtildi.

ABD'deki koruma kavgasına karışan iki Türk suçlamaları kabul ettiABD'deki koruma kavgasına karışan iki Türk suçlamaları kabul etti

Korumalardan dördüne yönelik suçlamaların ise hala sürdüğü belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek için, geçen yıl Washington’a geldiği sırada, Türk Büyükelçiliği önünde yaşanan kavgadan sonra yaşanan gelişmelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, korumalarına yöneltilen suçlamaları ‘skandal’ olarak nitelemişti. (NEW YORK/DHA)

ABD, Erdoğan'ın korumalarına silah satışını durdurduABD, Erdoğan'ın korumalarına silah satışını durdurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Korumalarıma yapılan skandaldırCumhurbaşkanı Erdoğan: Korumalarıma yapılan skandaldır