Demirtaş ve Yüksekdağ'dan Newroz mesajı

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın Newroz mesajı yayımlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve  Figen Yüksekdağ Newroz mesajı yayımladı. Eski eş bakanlar tutuklu bulundukları cezaevlerinden Newroz'u kutladıklarını açıkladı.

'KALBİMİZ NEWROZ'DA SİZİNLE'

Selahattin Demirtaş'ın mesajı şu şekilde;

"Çok değerli halkımız, sevgili anneler, kadın ve genç arkadaşlar, değerli misafirler ve dostlar. Newroz ateşinin sıcaklığıyla hepinizi yürekten selamlıyor, özgürlük ve diriliş bayramınızı kutluyorum.

Siyasi rehinelik durumumuz nedeniyle aranızda olamıyoruz. Ancak hepiniz biliyorsunuz ki kalbimiz, ruhumuz Newroz meydanlarında sizlerle birliktedir. Bu baskı, zorbalık ve zulüm günleri de bitecek elbet. İnandığımız özgür gelecek uğruna direnerek, mücadele ederek faşizmi de yeneceğiz muhakkak. Geriye barışın ve kardeşliğin güzel kokusu ve direniş günlerinin hatırası kalacak.

İstanbul, Ankara ve İzmir Newroz'unda barış mesajıİstanbul, Ankara ve İzmir Newroz'unda barış mesajı

Tarih, Demirci Kawa’nın heykelini yıkan barbarları değil, Demirci Kawa gibi direnen mazlumları onurlandıracaktır. Bu vesile ile meydanları dolduran yüzbinlerce kardeşime, yoldaşıma Edirne Hapishanesinden yürek dolusu selam, sevgilerimi gönderiyor, bir kez daha Newroz’unuzu kutluyorum. Newroza we pîroz be!"

'BİZLER DUVARLARIN ARDINDAN SİZİNLE BİRLİKTEYİZ'

Milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ'ın mesajında ise şu ifadeler yer aldı; 

"Bir kez daha savaşa, zulme inat direniş ve baharın bayramında buluştuk. Afrin’den İstanbul’a kadar her yerde ve özgürlük için atan her yürekte Newroz ateşinin sıcağı var. Kürt halkının nice acılar, ölümler ve büyük direnişlerin ikliminden geçerek yaşama ve bahar yeniden kavuşmasına tarih tanıktır. Newroz, yaşama, bahara sevdalı bir halkın ve tüm Mezopotamya halklarının küllerinden yeniden doğuşudur. Yakılan her ateşin kıvılcımında, alevinde yeniden yükselişidir. Yanmayı bilmeyenler, doğmayı bilemezler. Her Newroz ateşi ile yanan ve yeniden doğan halkımız bir kez daha var olmanın taze ruhuyla yaşama ve tarihe selam duruyor. Zalim krallar, sultanlar, diktatörler zamanın karanlığını göçüp giderken; geleceğin aydınlığına yürüyen halklardır. Yüzyıllar boyunca harlanan Newroz ateşi, bu hakikatin şahididir. Bugünün zalim Dehaqları da ait oldukları karanlığa gömülecek ve halklarımız Newrozlaşarak bugünün ve geleceğin parlayan hakikati olacak.

(...)

Değerli halklarımız ve İstanbul’un değerli emek, demokrasi güçleri, sevgili kadınlar;

Newroz umuttur, Newroz direniştir ve çağrıdır. Newroz ateşi en karanlık, en zor anlarda çıkışı gösteren umut, inanç ve direnç meşalesidir. Halklarımız karanlık ve dar bir koridordan geçiyor olabilir ama bu yürüyüş durmaz, durdurulamaz! Yarına ve halkların bahar ve zafer bayramına, karanlığa inat ateşi ve güneşi avuçlarında taşıyanlar, durmadan yürüyenler ulaşabilir ancak. Newroz bu yürüyüş ve direncin sözüdür, eylemidir.  Bu inançla selamlıyorum hepinizi. Bizler de beton duvarlar arasında yaktığımız Newroz ateşleriyle, zılgıtlarımızla, halaylarımızla, sloganlarımızla katılıyoruz aranıza. Her yer bahar oluncaya, özgürlük bayramında buluşuncaya kadar her yer direniş, her yer Newroz. Hepimizin yeni günü, direniş ve diriliş bayramı kutlu olsun. Newroza we pîroz be!