Dışişleri Bakanlığı: ABD makamları harekatın gerekçesini ve amacını hâlâ idrak edemedi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in Afrin açıklamasını eleştirdi. Aksoy, "ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hala idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in "Afrin'deki durumdan kaygılıyız" açıklamasına yanıt verdi.

Sivillerin zarar görmemesi için önlemler alındığını belirten Hami Aksoy, şunları söyledi:

"ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Afrin’deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hala idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bir terörle mücadele harekatıdır. Harekat, kesinlikle sivil halkı hedef almamakta, bilakis sivil halkı bir terör örgütünün baskı ve tahakkümünden kurtarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış, sivil halka insani yardım erişimi sağlanmıştır."

Harekatın IŞİD'le mücadeleye zarar vereceği açıklamalarının temelsiz olduğunu belirten Aksoy, "Suriye’de terörizmle mücadeleye asıl zarar veren yaklaşım, terörist bir gruba karşı bir başka terör örgütünün kullanılması ve bu terörist grubun kendi bölücü gündemini ilerleterek sahada oldubittiler yaratmasına, demografik değişiklikler yapmasına göz yumulmasıdır" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ABD'den Afrin açıklaması: Afrin endişeyle boşaltılmışABD'den Afrin açıklaması: Afrin endişeyle boşaltılmış