E-kelepçe sayısı 30'dan 600'e çıkıyor!

Şiddet mağduru kadınlar için kullanılan e-kelepçe sayısı 600'e çıkıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadına yönelik şiddetle ilgili yorum yaparken 120 bin şiddet mağdurunun korunması için takılan e-kelepçelerin sayısını 30'dan 600'e çıkaracaklarını söyledi. Kaya, "Bir adam 'Ben seni öldüreceğim, keseceğim, doğrayacağım' diyorsa bu adama mutlaka kelepçe takılması lazım" ifadesini kullandı.

Sabah gazetesine demeç veren Fatma Betül Sayan Kaya, kadına yönelik şiddetin insanlık suçu olduğunu belirtirken, "Şiddete maruz kalan kadınlarımız susmasın da korkmasın da…" dedi ve devletin şiddete maruz kalan kadınların yanında olduğunu söylüyor.

Kaya özetle şu ifadeleri kullandı:

"Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'ni (ÖNİM) tüm illerde yaygınlaştırıyoruz. Kadın konuk evlerini ihtisaslaştırıyoruz. Bundan sonra failin de tedavisi noktasında bir çalışma yapıyoruz. Şiddet uygulayanın öfkesini tedavi etmek üzere bir pilot uygulama çalıştık. Ankara'da 103 vakaya uygulandı ve olumlu sonuçlar aldık. Önümüzdeki dönemde hizmetimizi artırarak yaygınlaştıracağız.

'GÜÇLÜ TOPLUM, GÜÇLÜ KADIN'

Kaya, " 'Güçlü aile ve güçlü toplumu' hedefliyorsak, bunun yolu güçlü kadınlardan geçiyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de sadece bir günlük etkinlik anlayışıyla değerlendirmiyorum. 8 Mart'ı, güçlü kadın olmadan daha güçlü bir aile ve daha güçlü bir toplum olunamayacağının tüm toplum kesimlerimizde farkındalığının artırılması adına bir sembol gün olarak değerlendiriyorum" dedi.