Çavuşoğlu: Irak'la birlikte PKK'ya karşı operasyon düzenleyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrin operasyonunun mayıs ayına kadar biteceğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Irak'a da sınır ötesi operasyon düzenleyeceğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Resmi temaslar gerçekleştirmek için Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilere Afrin operasyonuna ilişkin açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, Afrin'e yönelik operasyonun Mayıs ayına kadar biteceğini açıklarken Irak'a da sınır ötesi operasyon yapılabileceğini belirtti. Çavuşoğlu daha sonra düzenlediği basın toplantısında ise, "Bana 'Mayıs'a kadar biter mi?' diye sordular. Ben de Mayıs'a kalmadan bitmesini isteriz dedim" şeklinde konuştu. Dışişleri Bakanı, "Çemberi kapattık Afrin'e doğru ilerliyoruz, bizin hedefimiz teröristler. Niye Mayıs'a kalsın" şeklinde konuştu.

'İBADİ İLE FİKİR BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ'

Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Irak ile görüş birliği var, PKK operasyonu Irak seçimleri sonrası. O dağlardan da Türkiye’deki gibi PKK temizlenmeli. Süleymaniye ve Kerkük içine kadar indiler, girdiler. Irak devleti ile beraber yapılması konusunda İbadi ile fikir birliği içindeyiz. Irak yönetimi, ülkesini tüm terör örgütlerinden temizlemek istiyor. Irak içinde de kanton benzeri durumlar oluşturmaya başladı PKK, en az Bağdat kadar hatta daha çok IKYB için tehdit."

Çavuşoğlu, "Afrin devam ediyor olursa Türkiye mayısta hem Irak’ta hem Suriye’de mi operasyon yapıyor olacak" sorusu üzerine "Zeytin Dalı harekatı mayıs ayına kadar biter Türkiye’nin her iki harekatı da eşzamanlı yapabilecek kapasitesi var" dedi.

'SALİH MÜSLİM İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ İLETİLDİ'

Çavuşoğlu eski PYD Eşbaşkanı Salih Müsilim'e ilişkinse "Salih Müslüm’ün İsveç’in başkenti Stockholm’de olduğu bilgisini aldık. İsveç’e geçici tutuklama talebi bir nota ile İsveç’e iletildi." (HABER MERKEZİ)