FETÖ medya yapılanması davası: 25 sanığa hapis cezası

FETÖ davasında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un aralarında bulunduğu 25 sanığa hapis cezası verildi. 1 kişi beraat ederken, 2'si firari 3 sanığın dosyası ayrıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - "FETÖ medya yapılanması" davasında karar açıklandı. Aralarında şarkıcı Atilla Taş'a ve gazeteci Murat Aksoy'un da aralarında bulunduğu 25 sanığa hapis cezası verildi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, firari sanıklar dışında tüm tutuklu ve tutuksuz sanıklar katıldı. Son savunmalarını yapan sanıklar, beraatlerini talep etti. Savunmaların tamamlanmasının ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, aranın sonrasında kararını açıkladı.

25 SANIK HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Tutuksuz sanık Atilla Taş'a, "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlamasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Gazeteci Murat Aksoy da aynı suçlamayla 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Taş ve Aksoy'un tutuklanmaları talebini reddetti. Karakola imza atma şartını kaldıran mahkeme heyeti, yurt dışına çıkış yasağının devamına hükmetti.

Mahkeme, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, İbrahim Balta, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Yakup Çetin, Seyit Kılıç, Hüseyin Aydın, Abdullah Kılıç ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu'na "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Muhammed Sait Kuloğlu, Erkan Acar, Oğuz Usluer, Davut Aydın, Ufuk Şanlı, Yetkin Yıldız ve Cuma Ulus, Mutlu Çölgeçen, Ünal Tanık ise "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçunda 7 yıl 6 ay hapis cezası aldılar.

1 KİŞİ BERAAT ETTİ, 3 KİŞİNİN DOSYASI AYRILDI

Sanıklardan Muhterem Tanık'ın ise beraatine karar verildi. Firari sanıklar Bülent Ceyhan ile Said Sefa'nın dosyalarının ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıklardan Emre Soncan'ın da dosyasının bu dava dosyasından ayrılmasına karar verdi. Tutuksuz sanık Ali Akkuş'un tutuklanmasına hükmedildi. Akkuş, duruşma salonuna gelen polisler tarafından götürüldü.

DARBE SUÇUNDAN BERAAT

Mahkeme; Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız ve Ali Akkuş'un yer aldığı 13 kişi hakkında, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından ise beraat kararı verdi.

'DARBEYE TEŞEBBÜS'TEN TAHLİYESİ VERİLEN 8 SANIK, 'ÖRGÜT ÜYELİĞİ'NDEN TUTUKLANDI

"Darbeye teşebbüs" suçundan tutuklu bulunan 8 sanığın, bu suçtan tahliyesine karar verilirken, hükümle birlikte "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanmalarına karar verildi. "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklu bulunan 10 sanığın ise bu hallerinin devamına karar verdi.

TAŞ: BEN MUHALEFET ETTİM

Karar sonrası açıklama yapan Atilla Taş,  "Yargı kararıdır, sonuçta saygı duyacağız. Ben her zaman söylüyorum, adalete her zaman güvendim, her zaman inanıyorum. Ben muhalefet ettim, başka hiçbir şey yapmadım. Bir ülkede muhalefet etmek suçsa, ben o kadar suçluyum. Başka bir şey söylemek istemiyorum" dedi. (İSTANUL/DHA)