Gazeteci Çetin Emeç mezarı başında anıldı

Çetin Emeç, ölüm yıl dönümünde anıldı. Emeç'in damadı Birol, "Katilleri hala bulunamadı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, 28'inci ölüm yıl dönümünde, mezarı başında anıldı.

Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki anma törenine Çetin Emeç'in eşi Bilge Emeç, kızı Mehveş Emeç Birol, damadı Özalp Birol, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, gazeteci Oktay Ekşi ile Çetin Emeç'in yakınları ve gazeteci dostları katıldı.

Anma töreninde bir konuşma yapan Çetin Emeç'in damadı Özalp Birol, "Sevgili kayınpederim hepimizin bildiği gibi Türk gazeteciliğinin kilometre taşlarından biri. Bugün vefatının 28'inci yılı. Bu vesileyle hem merhum Çetin Emeç beyfendiyi hem de tüm basın şehitlerini onun şahsında sevgi, saygı ve özlemle anıyorum. Kayınpederimin katilleri halen bulunamadı. Zaten bunlar açığa çıktığı gün, aydınlatıldığı gün Türkiye bambaşka bir boyuta geçer" dedi.

'YAZI YAZARKEN ASLA KALEMİNİ EĞİP BÜKMEDİ'

Ardından söz alan Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, "Çetin Emeç denince benim aklıma gazetecilik ekolü geliyor. Meslek hayatı boyunca Hürriyet ve Milliyet gibi iki büyük gazeteyi yönetti. Hem gazeteleri yönetirken hem de yazı yazarken asla kalemini eğip bükmedi ve bizlere çok büyük bir örnek oldu" diye konuştu.

Emeç'in yetişmelerinde büyük katkısı olduğunu belirten Bila, "Bizim yetişmemize de çok büyük katkısı vardır. Özgür gazetecilik, demokrasi, cumhuriyet ruhuna çok büyük emekler vermiştir. Bu vesileyle ben hem Çetin Emeç ustamızı, Abdi İpekçi'yi, Uğur Mumcu'yu yine bu uğurda kaybettiğimiz şehit verdiğimiz meslektaşlarımızı rahmetle, özlemle ve saygıyla anıyoruz" dedi.

'GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZ TARAFINDAN UNUTULMAMASI GEREKİR'

Çetin Emeç'in demokrasinin gelişmesinde büyük emekleri olduğunu söyleyen Bila, şöyle devam etti:

"Gerçekten de Türk demokrasisinin gelişmesi ve yerleşmesi konusunda Türk basınının çok büyük emekleri vardır. Demokrasiye ve cumhuriyete düşman karanlık güçlerin de bu ustalarımızı hedef alması anlamlıdır. Çünkü onlar halk için, demokrasi için, cumhuriyet için çok büyük fedakarlıklarda bulunmuşlardır. Çetin Emeç gibi diğer ustalarımızda halkımızın verdiği her oyun, ödediği her verginin hesabını sormuş, gazeteciliğin temel işlevlerinin evrensel düzeyde yerine getirmişlerdir. Ben bu ustalarımızın genç meslektaşlarımız tarafından unutulmaması gerektiğini düşünüyorum."

Konuşmaların ardından Çetin Emeç'in mezarı başında dua okundu. (İSTANBUL/DHA)