İstanbul'da olası bir deprem için 7 insani yardım merkezi önerisi

İstanbul'da yaşanabilecek bir depremle ilgili araştırmada, insani yardım malzemelerinin önceden belirlenmiş merkezlere konumlandırılması önerildi. Merkezler, için 4'ü Avrupa Yakası'nda olmak üzere 7 nokta belirlendi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhan Duran, Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Yakıcı ve ASELSAN Uzman Mühendisi Ayşe Sinem Konu tarafından, “İstanbul’da Deprem Yardım Malzemelerinin Önceden Konumlandırılması” isimli bir araştırma yapıldı.

Habertürk gazetesinin haberine göre, İstanbul’da olası bir depremin neden olacağı kırılganlık etkisinin incelendiği araştırmada, depremin zararlarını azaltıcı tedbirlerin şimdiden alınmasının önemine işaret edildi. Bu tedbirler arasında su ve yiyecek planı, çadır kentlerin kurulması ve acil yol ağı unsurları yer alıyor.

Araştırmada, olası İstanbul depremine hazırlık için insani yardım malzemelerinin depolanacağı 7 ayrı afet müdahale ve yardım merkezi kurulması önerildi. Böylece çadır, tıbbi malzeme ve su gibi yardım malzemelerin, ihtiyaç olan bölgelere ulaştırılabileceği belirtildi.

Depoların, Avrupa Yakası’nda Büyükçekmece, Gaziosmanpaşa, Eyüp ve Küçükçekmece’de; Anadolu Yakası’nda ise Kartal, Kadıköy ve Ümraniye’de açılması önerildi.

En küçük deponun Eyüp’te, en büyük deponun ise Gaziosmanpaşa’da açılması gerektiği belirtildi. Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Kartal depolarında, çadır, tıbbi malzeme ve su, Gaziosmanpaşa deposunda, çadır ve su, Kadıköy’de çadır ve tıbbi malzeme bulunması gerektiği belirlenirken, Eyüp deposunda tıbbi malzeme, Ümraniye’de ise su bulunması yeterli görüldü.