Yunan askerler için itiraza ret

Yunanistan sınırında devriye görevi yaparken Edirne'ye geçen ve 'askeri casusluğa teşebbüs' suçlamasıyla tutuklanan iki Yunan askerin avukatı tarafından, tutukluluk kararına yapılan itiraz reddedildi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan ordusuna mensup bir teğmen ve bir astsubay, cuma günü sınırı geçtikleri Pazarkule yakınlarında gözaltına alınmıştı. Tüfeklerine el koyulan askerler, "askeri casusluğa teşebbüs" ve "askeri yasak bölgeye girmek" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yoğun kar nedeniyle sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söyleyen askerlerin avukatları, tutukluluğun kaldırılması için mahkemeye itiraz dilekçesi verdi. Bu arada tutuklu askerlerin aileleri de adliyeye geldi.

Yunanistan'ın Edirne Konsolosu Sotiria Theocharidi ve aileler, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran ile görüştü. Görüş izni çıkan aileler, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gitti. Sulh Ceza Hakimliği'nce yapılan incelemenin ardından iki askerin kalıcı ikametgahlarının olmaması ve elde edilen dijital verilerin incelenme sonucunun beklenilmesi nedeniyle itiraz reddedilerek, askerlerin tutukluluk halinin devamına karar verildi. (HABER MERKEZİ)