HDP PM Üyesi Serpil Kemalbay gözaltına alındı

HDP PM Üyesi Serpil Kemalbay ifade vermek için gittiği adliye önünde gözaltına alındı. Kemalbay hakkında Afrin açıklamaları nedeniyle arama kararı çıkarılmıştı.

DUVAR – HDP Parti Meclisi Üyesi Serpil Kemalbay, Ankara’da hakkındaki soruşturma ile ilgili ifade vermek üzere gittiği adliyede gözaltına alındı. HDP Eş Genel Başkanlığı görevini devrettiği 10 Şubat’taki kongrede, Parti Meclisi üyesi seçilen Serpil Kemalbay’ın, İstanbul Esenyurt’taki evine bugün polislerce baskın yapılmıştı.

Kimsenin bulunmadığı daireye kapıyı kırarak giren polisler, içeride arama yapmış, arama sonrası kırdıkları kapının kilidini çilingir yardımıyla değiştiren polisler evden ayrılmıştı.

HDP kongresi öncesinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun da bulunduğu 7 isim gözaltına alınmış, 17 kişi hakkında da arama kararı verilmişti.

PERVİN BULDAN’DAN AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, Kemalbay’ın gözaltına alınmasını kınadı. Buldan, “Bugün başta Serpil arkadaşımız olmak üzere bu partinin genel başkanına kadar farklı bir tutum sergilenmektedir. Bugün Serpil hanımın gözaltına alınması bu partinin genel başkanlarına bile farklı bir tutum sergilendiğinin göstergesidir. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın grup toplantısında hedef göstermesinin üzerine harekete geçilmiştir. Önce evi basılmış, ardından da gözaltına alınmıştır. Şunu çok açık ifade etmek gerekirse HDP yöneticilerini bir korku psikolojine sokmak istemektedirler ” dedi. (HABER MERKEZİ)