Mülkiye’de öğrenci toplulukları kapatıldı

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Mülkiye'deki öğrenci topluluklarının çalışmalarına izin vermedi. Başvurusu kabul edilen tek topluluk olan Mülkiye Gençlik Kulübü, "Diğer toplulukların da en kısa zamanda aramıza katılması diliyoruz" şeklinde açıklama yaptı.

ANKARA – Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) öğrenci topluluklarının çalışmalarına izin vermedi.

Geçtiğimiz dönem başında öğrenci topluluklar için yeni bir düzenleme yapan ve fakülte düzeyinde topluluk kurulmasını yasaklayan ve yeni şartlar getiren Ankara Ünivresitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS), danışmanı SBF’den (Mülkiye) olan tek bir topluluğa izin verdi.

Yıllardır çalışmalarını sürdüren Tiyatro Topluluğu, Mülkiye Bisiklet Topluluğu, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Yenilikçi Düşünce Topluluğu, Mülkiye Ekonomi Topluluğu ve Edebiyat Topluluğu’nun başvuruları reddedildi. SKS, kabul edilen öğrenci topluluklarının listesini yayınladı. Toplam 51 öğrenci topluluğunun başvurusunu kabul eden SKS, Mülkiye’den sadece Mülkiye Gençlik’i kabul etti.

Başvurusu kabul edilen tek topluluk olan Mülkiye Gençlik Kulübü’nün, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Mülkiye’nin en eski topluluklarından @SBFTT de dahil olmak üzere fakültemiz bünyesinde faaliyet gösteren birçok topluluğun SKS topluluklar listesinden çıkarıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz” dendi. Açıklamada, “Fakültemizdeki diğer toplulukların da en kısa zamanda aramıza katılması dileklerimizle…” ifadesi yer aldı.

‘KAPATILDIK EY TÜLLAB! UNUTMA BİZİ’

Kapatılan topluluklardan “SBF Tiyatro Topluluğu” farklı illerde turnelere giderek oyunlar sahneliyordu. Topluluk, sosyal medya hesaplarından, “Kapatıldık ey tüllab! Unutma bizi…” paylaşımını yaptı.

Topluluğun akıbetinin SKS’nin yapacağı değerlendirme sonucu belli olacağını belirten topluluk öğrencileri, Dekanlığın çalışabilecekleri mekân göstermemesi durumunda çalışmaların nasıl yürütüleceğinin belirsiz olduğunu ifade ettiler.

‘MÜLKİYE GELENEĞİ HER YÖNÜYLE YOK EDİLDİ’

Mülkiye’deki Tiyatro Topluluğu’nun kapatılmasına aynı fakültenin öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak da tepki gösterdi. Altıparmak, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Koca Mülkiye geleneği 1.5 yılda her yönüyle yok edildi. İnek Bayramından, İnsan Hakları Merkezine, tiyatro topluluğundan atılan hocalarına Mülkiye yok edildi. Bir gün bunun muhasebesi yapılır umarım.” (DUVAR)

Başvurusu kabul edilen öğrenci toplulukları