İngiliz psikolog Masi Noor: Türkiye akademisyenlerinin her şeyini ellerinden alıyor

Uluslararası Politik Psikoloji Derneği'nin İstanbul'daki barış akademisyenleri davasına gözlemci olarak yolladığı akademisyen Masi Noor: Kendimi Türkiye'deki meslektaşlarımın yerine koyduğumda, kıymetli bir profesyonel kimlik yerine yıkıcı bir boşluk, yoksulluk ve sevdiklerinizle ilgilenme gücünün olmamasının yol açtığı bir kapana kısılmışlık hissediyorum.

DUVAR – Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Times Higher Education (THE) dergisinde, Türkiye’deki akademisyenlerin yaşadıklarına ilişkin bir makale yayımlandı. İngiltere’deki Keele Üniversitesi’nin psikoloji bölümünde ders veren, Uluslararası Politik Psikoloji Derneği’nin gözlemcisi olarak barış akademisyenlerinin davaları için İstanbul’a gelen Masi Noor, ‘Türkiye akademisyenlerinin her şeyini ellerinden alıyor’ başlığını kullandı.

Noor, “Türkiye hükümetinin niyeti açık. Eleştirenleri geçim kaynaklarından mahrum bırakmak. Onları birey olmaktan mahrum bırakmak. Akademisyenler olarak bizi öncelikle profesyonel kimliğimiz tanımlar. Kendimi Türkiye’deki meslektaşlarımın yerine koyduğumda, kıymetli bir profesyonel kimlik yerine yıkıcı bir boşluk, yoksulluk ve sevdiklerinizle ilgilenme gücünün olmamasının yol açtığı bir kapana kısılmışlık hissediyorum” ifadelerini kullandı; İngiltere’de akademisyenlerin dayanışma sergilemesi için bir dizi öneri sundu.


Makalenin tercümesi şöyle:

“Birçoğumuz fikirlerimizi ifade etmeyi ve hükümet politikalarını eleştirenler de dahil, çeşitli toplumsal ve siyasi meselelere dair bildirilere imza atmayı kanıksamış durumdayız. Türkiye halkı için, ki buna akademisyenler de dahil, durum artık böyle değil. Bunun en korkunç örneği, Ocak 2016’da ‘Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ni imzalayan 1218 öğretim üyesine verilen ceza.

SADECE KAFKA’NIN YARATABİLECEĞİ BİR DÜNYA

Bu bildiriyi imzalayanların yaşadığı yıkıcı sonuçlardan birçoğunuz haberdar olmuşsunuzdur. Fakat İstanbul’da bir mahkeme salonunda meslektaşım olan psikologların önünde oturmak ve bu bildiriye verdikleri desteğin hayatlarını nasıl altüst ettiğine tanık olmak, benim için sadece Kafka’nın tahayyül edebileceği bir dünyaya çekilmek gibiydi.

Geçen hafta, Türkiyeli ve uluslararası meslektaşlarımla birlikte, Uluslararası Politik Psikoloji Derneği’ni bir meslektaşımızın davasında gözlemci olarak temsil etmek üzere İstanbul’a kısa bir ziyarette bulundum. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bizi Türkiyeli bir meslektaşımız karşıladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki görevinden kısa süre önce, mahkemeye çıkarılmaksızın, bir hükümet kararnamesiyle atılmıştı. İşten çıkarılma gerekçesi, barış bildirisine imza atmış olmasıydı. Ve başına gelen tek şey işini kaybetmesi de değildi: Pasaportu iptal edilmiş, emeklilik hakları ve sosyal hizmetlere erişim hakkından mahrum bırakılmıştı. Bu nedenle, hasta olan beş yaşındaki çocuğunun devlet hastanesindeki tedavisi için cebinden para ödemek zorundaydı. Şu an fiilen hiçbir geliri yok; uzun zamandır işsiz olan kocasının da öyle…

Akşam yemeğinde, bildiriyi imzalayan ve bunun etkilerini görmüş ya da yakın zamanda görmeyi bekleyen başka meslektaşlarımızla biraraya geldik. Biri imzacı değildi ama yozlaşmış üniversite kültürüne ve içerdiği baskıya artık dayanamadığını fark ederek akademik pozisyonundan istifa etmişti.

Ertesi gün, meslektaşımızın mahkemeye çıkarılmasına tanıklık etti. ‘Suç’u, ‘ihanet’ ve ‘terör örgütüyle bağlantılı olmak’tı. Bu suçlamalar için sunulan tek kanıt ise barış bildirisini imzalamış olmasıydı. Suçlu bulunursa, yedi yıl hapis yatabilir. Davası, yeterli hazırlık yapılmadığı gerekçesiyle ertelendi.

AKADEMİSYENLERİ PROFESYONEL KİMLİĞİ TANIMLAR

Türkiye hükümetinin niyeti açık. Eleştirenleri geçim kaynaklarından mahrum bırakmak. Onları birey olmaktan mahrum bırakmak. Akademisyenler olarak bizi öncelikle profesyonel kimliğimiz tanımlar. Kendimi Türkiye’deki meslektaşlarımın yerine koyduğumda, kıymetli bir profesyonel kimlik yerine yıkıcı bir boşluk, yoksulluk ve sevdiklerinizle ilgilenme gücünün olmamasının yol açtığı bir kapana kısılmışlık hissediyorum.

Meslektaşlarımızın Türkiye’de ruhsal ve fiziksel sağlığından derin endişe duyuyorum. Özellikle de, kapana kısılmışlık halinin, intihara yol açan en önemli göstergelerden biri olduğunu ortaya koyan literatür ve araştırmalarım nedeniyle… İngiltere’ye döndüğümden beri, İstanbul’da neredeyse bütün bir günü bizimle ama hiç konuşmadan geçiren genç meslektaşımın ne yapabileceğine dair düşünceler aklımdan çıkmıyor. Bir imzacı olarak doktora öğrenciliğinden atılmış ve şu an için, geçim masraflarını karşılamak için şahsi eşyalarını satmak zorunda kalmıştı.

DAVAYI İZLEMEK BİLE DAYANIŞMA GÖSTERGESİ

Ne yapabiliriz? İstanbul’a yaptığım bu kısa ziyaretim sırasında, Türkiye’deki meslektaşlarım bana dayanışmanın önemini hatırlattı. Bir dayanışma ifadesi, kendini beğenmiş savcıların meslektaşlarımıza ve avukatlarına daha az kaba davranmasına yol açacağı düşünüldüğünde, davalara gitmek kadar küçük bir eylem olsa bile olumlu etki yaratabilir; meslektaşlarımızın şahsi deneyimlerini dinleyip tanık olmak veya onlarla potansiyel araştırma konularını ele almak kadar küçük eylemler olabilir.

ACİL DURUM FONU PLANLIYORUZ

Bunun ötesinde, Uluslararası Politik Psikoloji Derneği’nin üyeleri olarak, işini kaybeden meslektaşlarımızı mali açıdan desteklemek için bir acil durum fonu oluşturmayı planlıyoruz. Aynı zamanda, üniversitelerimizi, akademik çalışmalarını sürdürebilmeleri ve destekleyici bir topluluğun parçaları olabilmeleri için Türkiye’deki meslektaşlarımıza ziyaretçi pozisyonları önermeye teşvik edeceğiz.

İngiltere’deki üniversiteler, Türkiye’den çıkamayanlara üniversite kütüphanesine ve diğer araştırma kaynaklarına internet üzerinden erişim sağlayarak onursal pozisyonlar sunabilir. Şu da önemli: İngiliz vatandaşları olarak bizler, Türkiye hükümetinden ülkedeki meslektaşlarımıza akademik özgürlük hakkını geri vermesini ve işten çıkarmaların derhal sonlandırılmasını talep etmesi için İngiltere eğitim bakanına çağrıda bulunabiliriz.”

MAKALENİN İNGİLİZCE ORİJİNALİ