AYM Başkanı Arslan AİHM toplantısına gitmedi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, AİHM'in her yıl yaptığı alt mahkemeler toplantısına katılmadı. Arslan'ın Altan/Şahin kararının uygulanmaması nedeniyle bu kararı aldığı iddia ediliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) katılacağı toplantıya son anda gitmediği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre Arslan, Strasburg’taki toplantıya FETÖ davasında tutuklu bulunan Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a ilişkin verdiği 'hak ihlali' kararının mahkemece uygulanmamasının AYM'de yarattığı sıkıntı nedeniyle gitmedi.

MAHKEME KARARIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEDİ

Anayasa Mahkemesi, 11 Ocak’ta Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın tutuklanmasıyla “ifade ve basın özgürlüğü ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlaline karar vermişti. Karar, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Altan ve Alpay'ın İstanbul 13. ve 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Ancak her iki mahkeme, AYM’nin “yetkisini aştığı” gerekçesiyle ihlal kararını yerine getirmemiş, Alpay ve Altan’ı tahliye etmemişti.

AVRUPA KONSEYİ GENEL SEKRETERİ İLE DE GÖRÜŞECEKTİ

Kararla ilgili tartışmalar sürerken, AYM Başkanı Zühtü Arslan, AİHM’nin her yıl yaptığı alt mahkemeler toplantısı için 26 Ocak’ta Strasburg’a gidecekti. Buradaki toplantıya gitme kararı alan Arslan’ın, ayrıca Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüşmesi planlanıyordu.

Ancak Zühtü Arslan’ın, 26 Ocak’taki AİHM toplantısına gitmediği öğrenildi. AYM kaynakları, ziyaretin iptal edilmesinin gerekçesini açıklamadı. Yargı kulislerinde, ziyaretin iptal edilmesinin nedeninin Alpay ve Altan kararının uygulanmaması nedeniyle AYM’nin AİHM nezdinde yaşadığı sıkıntı olduğu iddiası dile getirildi.