Raşit Tükel ve Taner Gören görevden uzaklaştırıldı

TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel İstanbul Üniversitesi'ndeki görevinden üç aylığına uzaklaştırıldı. Uzaklaştırılan bir diğer isim de Yaşar Kemal ve Vedat Türkali'nin de doktorluğunu yapan Prof. Dr. Kardiyolog Taner Gören oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TSK’nin Afrin saldırısına tepki olarak, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” bildirisi yayımlayan Türk Tabipleri Birliği’nin Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, İstanbul Üniversitesi'ndeki görevinden uzaklaştırıldı. Yine TTB yöneticisi kardiyolog Prof. Dr. Taner Gören de aynı şekilde görevden uzaklaştırıldı. Halen gözaltında bulunan iki profesörle ilgili kararları CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından duyurdu.

Yarkadaş, şu ifadeleri kullandı:

“AKP talimat verir de İstanbul Üni. Rektörlüğü durur mu! İÜ yönetimi, TTB Başkanı Raşit Tükel’i görevinden üç aylığına uzaklaştırma kararı almış bu sabah! Yazıklar olsun bu kararı alanlara! Mesleğin onurunu değil, iktidarı savunmanın utancını yaşayacaklar!”

REKTÖRLÜK SEÇİMİNDE İLK SIRADAYDI

Raşit Tükel; Prof. Dr. Yunus Söylet’in, AK Parti’den milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesinin ardından İstanbul Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde en çok oyu almasına rağmen göreve Mahmut Ak atanmıştı.