'Erdoğan'dan Merkel'e Öksüz teşekkürü' iddiası

Süddeutsche Zeitung gazetesi, Adil Öksüz'ün bulunması için 14 Kasım'da Almanya'daki polis ve istihbarat birimlerine talimat verildiğini yazdı. Gazetenin iddiasına göre bu gelişmenin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'i arayarak teşekkür etti. Almanya'nın Türkiye'yi gazeteciler için tehlikeli ülkeler listesinden de çıkardığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden Adil Öksüz'ün Almanya'da saklandığı iddia edilirken, kasım ayında bu konuda önemli bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz'ün bulunması için 14 Kasım’da tüm emniyet müdürlüklerine ve istihbaratına talimat verildiğini yazdı. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat Almanya Başbakanı Merkel’e teşekkür ettiği bilgisine de yer verildi.

ARAMA LİSTESİNE ALINDI

Karar'dan Büşra Sarıkaya'nın haberine göre Öksüz’ün Almanya’da olduğuna dair bilgiler çıktı ve Türkiye Adil Öksüz’ü Almanya’dan istedi. Süddeutsche Zeitung gazetesi de dün Öksüz ile ilgili yeni ayrıntılara yer verdiği bir haber yayınladı. Habere göre, Adil Öksüz, 14 Kasım’dan bu yana Almanya’daki tüm emniyet birimleri ve istihbaratın arama listesine alındı. Tüm ülkede Öksüz’ün bulunması için emniyetin en küçük birimlerine talimat gönderildi. Gazete Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e Adil Öksüz adımı için bizzat teşekkür ettiğini de yazdı.

Haberde Almanya’nın Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için Adil Öksüz’ün bulunması için adım attığı yorumu yapılırken, iadesinin zor olduğu da ileri sürüldü. Adil Öksüz’ün bulunsa bile Almanya’da yargılanacağını yazan Süddeutsche Zeitung, Almanya’nın ayrıca aranan PKK’lıları yakalama, Abdullah Öcalan posterleriyle gösteri yapan örgüt yanlılarının gözaltına alınması yönünde söz verdiğini de belirtti.

GAZETECİLER LİSTEDEN ÇIKARILDI

Gazete, Türkiye’nin en çok eleştirildiği tutuklu gazeteciler konusunda da Almanya’nın yeni bir adım attığını ileri sürdü. Buna göre, Almanya Türkiye’yi gazeteciler için tehlikeli ülke listesinden çıkardı. Gazetenin haberinde 15 Temmuz için için 'kanlı darbe girişiminde 258 kişi hayatını kaybetti' ifadesi kullanıldı.

Etiketler Adil Öksüz