Hatay'dan Afrin'e top atışı

Reyhanlı'nın sınır bölgesinden Suriye'nin Afrin bölgesine top atışı yapıldı.
YPG, TSK Tahran, Afrin’e dair ilk açıklamasını operasyonun başladığı gün yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi gelişmeleri ‘endişeyle takip ettiklerini’ belirterek, “Ankara’yı Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstermeye çağırıyoruz. Operasyon bir an önce durdurulmalı” diye konuştu. İran’daki endişenin kaynağı olarak, Afrin’in alınmasından sonra Suriyeli muhalif grupların güç kazanma ihtimali gösteriliyor. Afrin operasyonu, rejimin İdlib’e saldırılarından sonra sıkışan muhaliflerin, Fırat Kalkanı bölgesi ile İdlib arasında bağlantı kurmasını sağlayacak.

DUVAR – TSK Reyhanlı’dan Afrin’deki YPG mevzilerine top atışı yaptı. CNN Türk televizyonundan İsmail Umut Arabacı’nın duyurduğu haberde top atışlarının aralıklarla devam ettiği belirtildi. Sınır bölgesinden yapılan atışların Reyhanlı ilçe merkezi ve Cilvegözü sınır kapısından da duyulduğu belirtilen haberde atışların, TSK’nin Afrin’e yapılacak bir operasyon için hazırlıkların tamamlandığı yolunda bir açıklama yapmasının ardından geldiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Elazığ’da AK Parti il kongresinde yaptığı konuşmada Afrin bölgesinde kendilerine verilen sözlerin tutulmaması durumunda bir harekat başlatılabileceğini söylemişti.