Sırrı Sakık: Kaplan'a yönelik, eleştiriyi aşan linç furyası kabul edilemez

Sırrı Sakık, Hasip Kaplan'ın HDP kongresiyle ilgili açıklamasını değerlendirdi. Kaplan'ın açıklamasını "talihsiz" ve "sorunlu" olarak nitelendiren Sakık, Kaplan'a yönelik "linç furyası" olduğunu belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sırrı Sakık, eski milletvekili Hasip Kaplan'ın açıklamaları için "talihsiz ve sorunlu bir ifade" dedi. Kaplan'a yönelik tepkilerin eleştiriyi aştığını belirten Sakık, "Kendisine yönelik, eleştiriyi aşan linç furyası da kabul edilemez. Hayatının çoğunu ırkçılıkla mücadeleye veren birinin ırkçı olarak yaftalanması bu kadar kolay olamaz" ifadelerini kullandı.

Eski milletvekili Hasip Kaplan, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek" demişti.

HDP'den yapılan açıklamada, Kaplan'ın paylaşımları için "Hasip Kaplan'ın Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz" ifadeleri kullanılmıştı. Bugün tekrar açıklama yapan Kaplan da HDP üyeliğinden istifa etmişti.

Eski milletvekili ve yerine kayyım atanarak görevden alınan Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, yaşananlarla ilgili olarak, Twitter hesabından açıklama yaptı. Kaplan'ın açıklaması için "talihsiz ve sorunlu bir ifade" diyen Sakık, Kaplan'a yönelik tepkileri eleştirdi.

Sakık, paylaşımında, "Kaplan'ın yaptığı açıklama şüphesiz talihsiz ve sorunlu bir ifadedir. Ancak kendisine yönelik, eleştiriyi aşan linç furyası da kabul edilemez. Hayatının çoğunu ırkçılıkla mücadeleye veren birinin ırkçı olarak yaftalanması bu kadar kolay olamaz. Eleştirilerin hududu hakkaniyet olmalı" ifadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

Hasip Kaplan: Demirtaş'ın yerine bir Türk göz dikmesinHasip Kaplan: Demirtaş'ın yerine bir Türk göz dikmesin

Hasip Kaplan: Siyasetten de partiden de istifa ediyorumHasip Kaplan: Siyasetten de partiden de istifa ediyorum