Selim Sadak için 27.5 yıla kadar hapis istendi

Selim Sadak hakkında 'Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' ve 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlarından dava açıldı. Sadak için 16 ila 27.5 yıl hapis isteniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, 16 Kasım 2017 günü gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Siirt Belediye eski Başkanı Selim Sadak hakkında, 'Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' ve 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlarından 16 yıldan 27.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Siirt Belediye Başkanı olduğu 2008 yılında Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onandıktan sonra 2012 yılında Danıştay kararı ile görevinden alınan Selim Sadak hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma tamamlandı. Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, soruşturma kapsamında, 16 Kasım 2017 günü gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Sadak'ın 'Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' ve 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlarından 16 yıldan 27.5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Diplomasi Komisyonu'nda faaliyet yürüten Sadak'ın isminin, daha önce gözaltına alınan bir kişinin bilgisayarındaki dokümandan çıktığı belirtilen iddianamene, söz konusu dokümandaki bilgilerin incelendiği ve Sadak'ın PKK üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda, yurt dışında faaliyet gösteren örgüt mensuplarıyla irtibat halinde bulunduğunun tespit edildiği söyleniyor.

'DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİN ANLATILDIĞI EYLEMLERE KATILDI'

Dava dosyasında, Selim Sadak'ın örgüt mensupları arasında, kayıt altına alınamayan toplam 22 bin 600 Euro'nun transferini yaptığını iddia eden savcı, "DTK tarafından ilan edilen demokratik özerkliğin inşası ve halka anlatılması amacıyla çalışmalarda bulunduğu"nu belirtiliyor. Sadak'ın PKK'nin ilk silahlı eyleminin yıldönümü nedeniyle düzenlenen eyleme de katıldığı belirtiliyor. (DİYARBAKIR/DHA)