Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, basın özgürlüğünde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Erdoğan, "Türkiye basın özgürlüğü, en yeni iletişim teknolojileri, sosyal medya, internet gazeteciliği konularında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır" dedi.

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

“Toplumun, kamuoyunun hızlı, doğru, tarafsız haber alma hakkını temin etmek demokratik ülkelerin en belirgin göstergesidir” diyen Erdoğan, medya kuruluşlarının kısıtlamalara maruz kalmadan çalışabilmelerinin demokrasinin gereği olduğunu belirtti.

Erdoğan, mesajında “Medya kuruluşlarının herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan, ülkemizin her bir köşesinde, dünyanın dört bir tarafında olup biteni insanımıza ulaştırmasını sağlamak demokrasinin de gereğidir. Dünyaya açık, ülkesinin ve insanlığın meselelerini takip edebilen, söz söyleyebilen, katılımcı, gerçeklerden kaçmayan bir toplum ancak özgür, şeffaf, hakkaniyetli medya organlarıyla mümkündür” ifadelerine yer verdi.

‘MEDYADAN ZARAR GÖRMEME RAĞMEN FARKLI SESLER İÇİN MÜCADELE VERDİM’

Türkiye’nin basın özgürlüğü alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye basın özgürlüğü, en yeni iletişim teknolojileri, sosyal medya, internet gazeteciliği konularında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Siyasi hayatım boyunca şahsım da zaman zaman medyadan zarar görmeme rağmen farklı seslerin, farklı kültürlerin kendini ifade edebilmesi, fikirlerini rahatlıkla söyleyebilmesi için mücadeleler verdim, vermeye devam ediyorum.

Gazetecilik sadece haber aktarmak değil aynı zamanda yorum yapmaktır; fakat maalesef fikir özgürlüğü konusundaki hassasiyetimizi istismar eden bazıları, dezenformasyon yaparak manipülatif haberlerle milletimizin kardeşliğini, devletimizin bütünlüğünü bozmaya çalışıyor. Geçmişte Türkiye vesayet odaklarından, onların medya aracılığıyla demokrasiyi, hukuku, seçilmiş hükümetleri baskı altına alma çabalarından çok çekmiştir.”

‘EMEĞİN HAKKINI ALABİLDİKLERİ BİR BASIN ORTAMI, EN BÜYÜK DİLEĞİM’

Gazetecilerin rahat çalışabildiği ve emeğinin karşılığını alabildiği bir çalışma ortamı dilediğini aktaran Erdoğan, “İnanıyorum ki amacı gerçekten habercilik olanlar ile haberciliği araçsallaştıranlar tefrik edildikçe medya kuruluşlarımız gelişmiş ülkelerde olduğu gibi asli fonksiyonlarını icra edecek; ülkemizin demokrasi standartlarının artmasına, kalkınmasına, güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Çalışan gazetecilerimizin rahat çalışma koşullarına sahip, emeğinin hakkını alabildiği, kendini geliştirebildiği bir basın ortamına kavuşmaları en büyük dileğimdir. Bu düşüncelerle, medya mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. (ANKARA/DHA)