MEB Müsteşarı Tekin: Liseye geçişte 3 çemberli sistem uygulanacak

MEB Müsteşarı Tekin, liseye geçişte 'üç çemberli sistem' uygulayacaklarını açıkladı. Tekin, yeni getirilen sistemin seneye değişmeyeceğini de iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG'un kaldırılmasının ardından liseye geçişte nasıl bir sistem uygulanacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akşam'dan Pınar Ardor'un haberine göre Tekin, liseye geçiş için 'üç çemberli  sistem' oluşturduklarını söyledi. Tekin, bu sisteme ilişkin şu bilgileri verdi:

"Öğretmen doluluk oranlarını eşitledik, binaların ihtiyaçlarını giderdik. Ortaokullarda adrese dayalı nüfus kayıt sistemi var. Oturduğun yer veridir benim için. Peki, çocuğunu özel okula gönderen veliler ne yapacak? Onlar için de diyorum ki ben oturduğun yere bakarım. Bu veri etrafında her öğrenci için 3 çember oluşturuyoruz. 3 okul türümüz var. Meslek, imam hatip ve Anadolu lisesi. Her bir çember bu üç okulun bulunduğu bir daireyi kapsıyor."

Müsteşar Yusuf Tekin, liseye geçişte uygulanacak sistemi anlattı.

'YARI ÇAP BÜYÜYOR AMA...'

Müsteşar Tekin, yerleştirmenin nasıl yapılacağını şöyle anlattı: "Öğrencinin karşısına bu tercih çıktı. 5 tercih yapacak. Burada çocuk yerleşemeyebilir diye düşünürsünüz. O zaman size ikinci bir çember sunuyoruz. Yarıçapı büyüyor ama adresine ikinci derecede yakın üç tane okul sundum size. Sonra bir çember daha çiziyorum. Çemberin çapı biraz daha büyüdü orada da üç tane okul var. Sizin çocuğunuz herhangi bir Anadolu lisesine gitmek istiyor. Birincisi X, ikinci çemberdeki Y , üçüncü çemberdeki Y Anadolu Lisesi. Çocuk mutlaka bu okullardan birine yerleşecek çünkü biz adresleri, liselerin kayıt bölgelerini oluştururken o bölgedeki yaşayan vatandaş sayısı o bölgedeki ortaokullar 8. sınıftaki öğrenci sayısını hep bu okullarla eşleştirdik."

'ZORLA İMAM HATİBE GÖNDERMEK DİYE BİR ŞEY YOK'

Çocukların zorla imam hatip liselerine yerleştirilmeyeceğini iddia eden Tekin, şöyle devam etti: "Birincisi diyebilir, ikincisi diyebilir belki ama üçüncüsüne mutlaka yerleştiriyoruz. 5 tane tercih yapacak. Herhangi bir çocuğu zorla imam hatibe göndermek diye bir seçenek yok. Mutlaka da birine yerleştireceğimizi taahhüt ediyoruz."

'SENEYE SİSTEM DEĞİŞMEYECEK'

Tekin yeni getirilen sistemin değişmeyeceğini de öne sürerek, "Seneye de ondan sonraki seneye de sistem değişmeyecek. Önümüzdeki yıl da 8. sınıf öğrencileri 8. sınıf konularından aynı sınava girecekler ve sınavla alan liselerde bu soruları kullanacağız" dedi.