Polisten gençlere burun kıran uzun saç dayağı

Çankırı'da 4 genç uzun saç tartışması nedeniyle 'palyaçolar' denilerek gözaltına alındı. Asayiş Şube'ye götürülen gençler, yaklaşık 10 polis tarafından tekme, yumruk ve coplarla dövüldü. Gençlerden birinin kafasında çatlak oluştu, diğerinin burnu kırıldı. Selim Akdoğan, polisin şiddete kılıf bulmak için de 'cumhurbaşkanına küfür ettikleri' iftirasını attığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'ayak kırma' açıklamasının yankıları sürerken, Çankırı'da hastanelik eden polis dayağı şehri karıştırdı. Uzun saçları nedeniyle polis tarafından 'palyaçolar' denilerek gözaltına alınan gençlerin Emniyet'te hastanelik edilinceye kadar dövülmesi şehirde tepkiyle karşılandı. Emniyet müdürlüğü önünde protesto düzenlenirken, polisler hakkında soruşturma başlatıldı.

Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre; İzmir'de çalışan Çankırı Esnaf Kefalet Kooperatifi ile Şoförler Odası Başkanı Necati Akdoğan’ın yeğeni Selim Akdoğan yılbaşı tatili nedeniyle memleketi Çankırı'ya geldi.

'PALYAÇOLAR GELİN BURAYA' DİYEREK GÖZALTINA ALDILAR

Şehir merkezinde arkadaşlarıyla gezerken sivil bir kişinin kendilerine 'Palyaçolar' diye hitap ettiğini söyleyen Akdoğan ‘'Palyaçolar gelin buraya, bu saçınız başınız ne lan' şeklinde hakarete maruz kaldık. Aramızda tartışma çıkınca kardeşim Yavuz ve arkadaşlarım Ali Salih Metin, Burçin Dombaz ile birlikte bizi gözaltına aldılar'' dedi.

YÜZE TEKME, KAFAYA COP

Akdoğan, şöyle devam etti: “Polisler beni, ağabeyimi ve iki arkadaşımızı ters kelepçe vurup Asayiş Şube'ye götürdü. Emniyette en az 10 polisin şiddetine maruz kaldık. Merdivenlerden başlayarak 4. kata kadar dayak yedik. Burnum kırıldı. Koridorda saçlarımdan sürükleyip yumruk attılar ve suratıma tekme vurdular, copladılar. Burçin'in kafasında çatlak, ağabeyim Yavuz'un sırtında morluklar var. Ali de şiddete uğradı. Tek suçumuz polisin bizim uzun saçımızı beğenmemesi. Sonra da şiddete kılıf bulmak için bizim Cumhurbaşkanına küfür ettiğimizi öne sürdüler. Aksine emniyette bize ve ailemize galiz küfürler edildi. Darp raporu aldık, şikayetçi olduk."

Hastanelik eden şiddet sonrası Çankırı Valiliği, polisler hakkında soruşturma başlattı. Selim Akdoğan kendilerini emniyette döven polislerin alkollü olduklarını da iddia etti.

Polis tutanağında gençlerin bahsettiği gibi 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiası yer aldı.