Diyanet'ten çocuk evliliğine karşı cuma hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuk yaşta evliliklere karşı cuma hutbesi okuttu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Ankara'daki cuma namazında hutbeyi okudu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde 9 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilebileceği yazısı olduğu polemiği üzerine bugün cuma hutbesi okutuldu. Hutbede, "Çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde haramdır. Çocuğun evliliğe zorlanmasının dinde yeri yoktur. İdrak rüştüne erişmemiş çocuğun evlendirilmesi kabul edilemez" denildi.

Tüm camilerden okutulan cuma hutbesinde şöyle denildi:

"İnsanın, onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde asla caiz değildir. Kendine, Rabbine ve çevresine karşı henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe zorlanmasının dinî ve ilmî hiçbir meşruiyeti, hiçbir temeli yoktur. Yuva kurmanın, eş ve anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur. Gerek dinimizin ilkeleri, gerekse Peygamberimiz (s.a.s)´in sünneti doğrultusunda ailede kalıcı huzur ve mutluluğu sağlamak adına evlilikte her iki tarafın da hakları gözetilmelidir. Kardeşlerim! Hutbemizi bir âyet ve bir hadisle bitirmek istiyorum: Yüce Rabbimiz, Kur´an-ı Kerim´de şöyle buyuruyor: “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda sevgi ve merhamet var etmesi Allah´ın varlığının ve kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.” 3 Peygamberimiz (s.a.s) de şöyle buyuruyor: “Evleneceğiniz eş konusunda seçici davranın, denginizle evlenin. Kızlarınızı da emsalleriyle evlendirin."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Ankara'daki cuma namazında hutbeyi

Tartışma yaratan yazı da dün Diyanet'in sitesinden kaldırılmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Sözcü'ye soruşturma açıldı, Diyanet tartışılan sayfayı kaldırdıSözcü'ye soruşturma açıldı, Diyanet tartışılan sayfayı kaldırdı

Etiketler Diyanet çocuk hutbe