HDP'li Birlik'e Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle ertelemesiz hapis

Mahkeme HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'e, Erdoğan'a hakaret iddiasıyla 1 yıl hapis cezası verdi. Ancak, daha sonra Birlik'in suç işlemeyi alışkanlık haline getirdiğini iddia ederek cezayı 1 yıl dokuz aya çıkardı ve erteleme yoluna gitmedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, 2015 yılında yaptığı basın açıklamasında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in 2015 yılında yaptığı bir basın açıklamasında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ettiği iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 3'üncü duruşmasına tutuksuz yargılanan Leyla Birlik katılmadı.

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatlarının konuşma ile ilgili bilimsel görüş alınması talebini, dosyaya katkı sağlamayacağı ve yargılamayı sürüncemede bırakacağı gerekçesiyle reddetti.

BİRLİK'İN AVUKATLARI KARARA İTİRAZ EDECEK

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, Leyla Birlik'i 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Hakaret eyleminin alenen işlendiğini savunan mahkeme, cezayı 1 yıl 9 aya çıkardı. Ceza oranında herhangi bir indirim yapmayan mahkeme, "Sanığın kişilik özellikleri, adli sicil ve UYAP kaydı ile suç işlemeyi alışkanlık haline getirmesi ve ısrarı ile yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemece kanaat oluşmadığından cezanın ertelenmesine yer olmadığına" karar verdi.

Birlik’in avukatları, karara Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nde itiraz edeceklerini söyledi. (ŞIRNAK/DHA)