Marmaray'da güvenlik tartışması: Çat kapı makinist kabinine girdi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile korumalarının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı açılışa gitmek için 'çatkapı' Marmaray'ın makinist kabininde yolculuk ettikleri ortaya çıktı. Konuştuğu makinistin "Almasam işimden olurdum" dediğini aktaran CHP'li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ'a konuyu taşıdığı BİMER'den ilginç bir yanıt geldi: Sizi de bekleriz!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Üsküdar-Ümraniye metro hattının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Aralık Cuma günü yapılan açılışı öncesinde Marmaray'da 'güvenlik zaafı' eleştirilerine yol açan bir uygulamaya izin verildiği öne sürüldü. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun açılışa gitmek için Marmaray'ın makinist kabininde yolculuk yaptığı belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, "Marmaray sürücüsünün verdiği beyan ortada. Kapıyı açarken tanımadığını, açmasa işinden olacağını söyledi. Binen kişi kötü niyetli olsaydı yolcuların hayatı riske girecekti" dedi.

Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya, yaşanan olayı ve diyalogları şöyle anlattı:

Tarih: 15 Aralık 2017... Erdoğan’ın da katılacağı açılış nedeniyle İBB erken kapanır. Sonrasını Sağ’ın Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yaptığı başvurudan okuyalım:

“Marmaray’da Kadıköy, Ayrılık Çeşmesi durağı yönünde seyahat ederken 15 Aralık günü saat takriben 12.55 gibi Sirkeci durağında bir fotoğrafçı ve 4 koruma ve sonradan Kocaeli Belediye Başkanı olduğunu öğrendiğim İbrahim Karaosmanoğlu tramvayı kullanan vatmanın kapısını çalarak fotoğrafçı ile birlikte sürücü bölümüne bindi. Daha sonra Üsküdar’da indi. Ayrılık Çeşmesi durağında sürücüye ‘niye buraya aldın’ dedim. ‘Abi almasam işimden olurum’ diye yanıt verdi. ‘Buraya binebilir mi?’ dedim... ‘Hayır’ dedi... Soru şu: sürücü tanımadığı halde kapıyı açtı, kötü niyetli birileri de olabilirdi. Diğer taraftan niye bir belediye başkanı yasadışı bir iş yapıyor. Binen kişi kötü niyetli olsaydı yolcuların hayatı riske girecekti. Hatta hem binişte hem inerken tren zaman da kaybetti...”

BAŞKAN BİLGİ ALMIŞ!

Sağ’ın BİMER’e yaptığı başvuruya 26 Aralık günü yanıt gelir... Yanıtta aynen şöyle yazacaktır:

“BİMER’e yapmış olduğunuz 1701920834 sayılı başvurunuz 26.12.2017 tarihinde Marmaray İşletme Müdürlüğü tarafından cevaplanmıştır: 15.12.2017 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Marmaray’ı ziyaret etmiştir. Başkanımız Marmaray Projesi ve İşletmeciliği ile ilgili bilgi almıştır. Bu ziyaret kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı’nın makinist kabininde seyahatine Marmaray İşletme Müdürlüğümüzün bilgisi dahilinde izin verilmiştir. Bu tür ziyaretler bizleri mutlu etmektedir. Kontrolümüz dışında hiçbir kişinin makinist kabininde seyahatlerine izin verilmemekte olup, Marmaray’ın ve yolcularımızın güvenliği ön planda tutulmaktadır. Uygun göreceğiniz bir zaman diliminde sizleri de Marmaray projesi hakkında bilgilendirmek üzere Marmaray’a bekler, görevinizde başarılar diler ve bilgilerinizi rica ederiz.”

'BİLGİ ALMAK BİR DURAK BİNMEKLE Mİ OLUYOR?'

Olay hem yaşanan güvenlik zafiyetini hem de bir siyasetçinin imtiyazını Türkiye gerçeği olarak ortaya koyar. Sağ, Marmaray İşletme Müdürlüğü’nün yanıtını şöyle değerlendirdi:

“Yanıt kesinlikle doğru değil. Marmaray’da güvenlik boşluğu var. Kapıyı çalan sürücü bölümüne girebilir. Olay günü ve saatinde bana Marmaray sürücüsünün verdiği beyan ortada. Kapıyı açarken tanımadığını, açmasa işinden olacağını söyledi. Diyelim ki verilen cevap doğru... Öyle bir şey olsa yanlarında bir Marmaray yetkilisi olurdu değil mi? Ne tesadüf 15 Aralık günü Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosunun Cumhurbaşkanı tarafından açılışı vardı. Böyle bir günde Marmaray, Kocaeli Belediye Başkanı tarafından ziyaret ediliyor. Başkan Sirkeci’de biniyor ve Üsküdar’da iniyor. Koşar adım terk ediyor, açılışa gidiyor. Bilgi almak Marmaray’a bir durak binmekle mi oluyor? Haklı olarak övünülen projede çok basit bir şekilde güvenlik duvarları aşılabiliyor. Bu konuyu yargıya taşıyacağım. Büyük bir güvenlik zafiyeti yaşandı. Bu belediye başkanı olmayıp başka bir kişi de olabilirdi.”