HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir’e verilen ceza kınandı

Baydemir’e Meclis’te ceza verildi. STK'lar “Kürdistan ifadesini cezalandırmak utançtır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği ortak bir açıklama yayınlayarak, “Kürdistan” ifadesini kullandığı için HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir’e Meclis’te verilen cezayı kınadı.

Açıklamada, “Öncelikle bilinmelidir ki ‘kürsü dokunulmazlığı’ bir milletvekilinin özgürce siyaset yapmasının teminatıdır. Milletvekillerinin ifade özgürlüğünü baskı altına alarak onları resmî ideolojinin doğrultusunda konuşmaya zorlamak ifade özgürlüğünün açıkça ihlal edilmesidir. Milletvekili kürsüde, şiddete açık çağrı yapmadığı sürece düşüncelerini özgürce ifade edebilmeli ve bu özgürlüğü güvence altına alınmalıdır” denildi.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, başbakan olduğu 19 Kasım 2013 tarihinde partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmadaki sözleri hatırlatıldı: “Eğer meclis zabıtlarına bakarlarsa Kürdistan kelimesini görecekler. Osmanlı’ya gittikleri zaman Doğu ve Güneydoğu’nun Kürdistan Eyaleti olduğunu görecekler, Doğu Karadeniz’in Lazistan olduğunu görecekler. Bunlar bizim tarihimizin bize devrettiği mirastır. Bunları görmezlikten gelemezsiniz.”

'KÜRDİSTAN YAŞADIĞIMIZ YERLERİN COĞRAFİ ADIDIR'

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Toplumun bütün farklı unsurlarını ulus devlet potasında eriterek tektipleştirmeyi amaçlayan resmi ideoloji, coğrafyanın hakkına saldırarak yerleşim yerlerinin adlarını da değiştirmiş ve hafızayı silmeyi amaçlamıştır. Ancak güneş balçıkla sıvanmaz! İsmi değiştirilen köyler, ilçeler, iller ve bölgeler; isimleri değiştirildi diye hakikatlerinden koparılamazlar. Dersim, Norşin, Diyarbekir, Çolemerg vardır. Kürdistan vardır ve yaşadığımız yerlerin coğrafi adıdır.

Yerleşim yerlerinin isimlerini ‘yasal zor’ kullanarak değiştirmek, sonra da o yerlerde yaşayanları hafızaları silinmedi diye cezalandırmak hukuken de ahlaken de gayrimeşrudur. TBMM İçtüzüğü başta olmak üzere ülke anayasası, ülkede yaşayan farklılıkların rengini yansıtmamakta, tek tip bir kimliği dayatmaktadır. Bu tek tipçi dayatma da meclis kürsüsündeki konuşmadan dolayı cezalandırma da yasal olsa bile hukuken meşru değildir. İçtüzük başta olmak üzere ülke anayasası toplumun çoğulculuğunu yansıtır bir biçimde yeniden kaleme alınmalı, yerleşim yerlerinin isimleri iade edilmeli ve TBMM, 80 yıl öncesinin meclis zabıtlarında yer alan ‘Kürdistan’ ifadesini 2017 yılında cezalandırmanın utancından kurtulmalıdır.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), 13 Aralık 2017 tarihinde yürütülen bütçe görüşmeleri esnasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir söz alarak “Ben Kürdistan’dan gelen bir temsilci olarak benim şu isteğim bu çatı Türk’ün ve Kürt’ün ortak çatısı olmalıdır” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözler üzerine yapılan teklif oylanarak kabul edilmiş, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekillerinin oyları ile Osman Baydemir’e “2 gün Genel Kurul’dan çıkarma ve bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisinin kesilmesi cezası” verilmişti.