Survivor'a hileli SMS soruşturması başlatıldı

'Survivor' adlı yarışma programında geçen sezon birinci olan Ogeday Girişken'in SMS oylarında sahtecilik yapıldığı öne sürüldü. İhbarda, televizyonun formatı gereği önceden belirlenin ismin birinci olarak ilan edildiği öne sürüldü. Savcılık, SMS oylarını onaylayan noter Rabia Kaban hakkında Adalet Bakanlığı'ndan soruşturma izni istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'Survivor' mahkemelik oldu. Programa yönelik soruşturma, C.S. isimli bir kişinin, TV8'de yayınlanan 'Survivor'da sahtecilik yapıldığını ihbar etmesiyle başladı. İhbarda, yurt içinden ve yurt dışından gelen oyların 15 dakika gibi kısa bir sürede sayılmasının mümkün olmadığı, noterin televizyon ilkeleri gereği belirlenen ismi birinci olarak yazdığı ve böylece evrakta sahtecilik suçu işlediği ileri sürüldü.

Bu ihbar sonrası savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Sabah'ın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu'nca Beyoğlu 30. Noteri Rabia Kaban'ın ifadesine başvuruldu. Kaban ifadesinde, 'Survivor' isimli yarışma programının noterliğini üstlendiğini, SMS sonuçlarının belirlenmesi için özel bir sistemle gelen SMS sayılarını tutanağa bağladığını ve tutanağa göre Ogeday isimli yarışmacıya daha çok SMS geldiğini öne sürdü.

Kaban, evrakta sahtecilik iddialarını reddetse de savcılık tarafından Adalet Bakanlığı'na yazı yazılarak Kaban hakkında soruşturma izni istendi.

Noter hakkındaki soruşturma için Adalet Bakanlığı'nın izin verip vermeyeceği yönündeki kararı bekleniyor.