Saadet Partisi'nden Zarrab açıklaması: Mesele Zarrab değil, mesele Türkiye'dir

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ABD'deki Reza Zarrab davası süreci ile ilgili yorumda bulundu. Karamollaoğlu, "Mesele Zarrab değil, mesele Türkiye’dir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bugün sabah kahvaltısında partililer ile bir araya geldi. Buradan basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Genel Başkan Karamollaoğlu, ABD'deki tanık olarak ifade vermeye başlayan Reza Zarrab davası sürecini değerlendirdi.

Karamollaoğlu davaya ilişkin şöyle konuştu; "Bugün Zarab’la ilgili olarak Amerika’da yürütülen dava siyasi bir davadır. Mesele Zarrab değil, mesele Türkiye’dir. Bundan dolayı da biz Amerika’nın takındığı bu tavra kesinlikle karşıyız, doğru bulmayız. Onun için bu dava ile ilgili ben sadece buna vurgu yapıyorum. Ondan sonra da ağzımı mühürlüyorum, fazla laf etmemek için. Ancak bu şu demek değildir. Eğer Türkiye’de bir takım yolsuzluklar ve hukuksuzluklar yaşanıyorsa, onların üzerine gidilmesin demek değildir. O ayrı bir konu, öbürü ayrı bir konu.''

'BİZ NE O TARAFTA NE ÖBÜR TARAFTAYIZ'

'Başkanlık sistemini AK Parti ve MHP destekliyor. CHP ve HDP desteklemiyor. Siz destekleyecek misiniz?' sorusu üzerine, ise ''Biz hemen şunu söyleyelim biz ne bu taraftan ne öbür taraftayız biz burada orta yolcuyuz burada. Biz başkanlık sistemine karşı değiliz. Ama hukuk üstü bir güce sahip başkanlık sistemine karşıyız. Yani bugün meclisten geçen başkanlık sistemi Türkiye'yi bir dikta rejimine götürebilir diye endişe ettiğimiz için biz bu sisteme karşıyız. Ama başkanlık sistemine değil. Nasıl bir başkanlık sistemi olmalı? Başkan yürütmeyi uhdesine alsın, ancak onun karşısında onu dengeleyecek güçlü bir meclis olsun. Bu olmazsa olmaz. Bu olmaz ise diktaya girer'' dedi.