İngiltere 'cihatçılara para gidiyor' dedi, Gaziantep'ten yönetilen projeyi durdurdu

Suriye'de Özgür Suriye Polisi adlı projeye destek veren İngiltere hükümeti ödeneği kesti. Gerekçe ise yardım verilen örgütün yönetiminin cihatçıların elinde olması. Örgüt ise bu iddiaları kabul etmiyor. İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, konunun araştırılacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de hükümet, Suriye'de yerel halkın polis gücü kurması için geliştirilen bir yardım projesini, verilen ödeneklerin cihatçı örgütlerin eline geçtiğinin ortaya çıkması üzerine durdurdu. Ödeneğin durulması sorulan İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, "Ciddiye alıyoruz, bu konuyu inceleyeceğiz. İnceleme sonucunun ne olacağını bilmiyorum fakat kesinlikle bunu inceleyeceğiz" dedi.

BBC'nin Panorama programının gördüğü belgelere göre, "Özgür Suriye Polisi" adındaki polis örgütlenmesini desteklemek amacıyla geliştirilen proje kapsamında verilen ödeneklerin bir kısmının, projenin sahadaki uygulayıcılığını yapan taşeron danışmanlık firması Adam Smith International aracılığıyla cihatçı örgütlerin eline geçtiği anlaşıldı.

Haberde, söz konusu programın milyonlarca sterlin değerinde olduğu ve İngiliz hükümeti tarafından Suriye'de halkın adalet ve güvenlik imkanlarının erişiminin desteklenmesi amacıyla 2014 yılında başlatıldığı belirtildi. İngiltere ile birlikte beş ülkenin daha destek verdiği projenin idaresi Gaziantep'ten yapılıyor.

BBC Panorama programının bu akşam yayınlanacak bölümünde iddialarla ilgili ayrıntılara yer verilmesi bekleniyor.

Panorama ekibinin gördüğü belgelere göre, yardım programı kapsamında Halep eyaletinde kurulan polis gücü, faaliyet gösterebilmek için bölgeyi kontrol eden cihatçı örgüt Nureddin Zengi Hareketi'ne düzenli olarak ödeme yapmak zorunda kaldı.

Ortaya atılan bir diğer iddia da İdlib eyaletindeki iki karakolda yardım programı kapsamında görev yapacak polislerin El Kaide çatısı altında kurulan ancak daha sonra ilişkisini koparan El Nusra örgütü tarafından bizzat seçildiği yönünde.

Ayrıca, bu polis gücü kapsamında halihazırda ölmüş olan ya da sahte olduğu anlaşılan bazı kişilere de ödeme yapıldığı ve bu polis gücünün şüphelilere daha ağır cezalar verilmesi için mahkemelerle birlikte çalıştığı öne sürüldü.

Adam Smith International ise iddiaları sert bir dille yalanladı. Şirket açıklamasında "terörle mücadele kapsamında vergi mükelleflerinin paralarının etkin bir şekilde kullanıldığını söyledi.

MOORE: CİDDİYE ALIYORUZ, İNCELEYECEĞİZ

DHA'nın haberine göre, İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, 4 yıllık görev süresinin sona ermesi nedeniyle Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'ya veda ziyaretinde bulundu. Yerlikaya ile yaklaşık yarım görüşen Moore, iki hafta sonra Londra'ya döneceğini söyledi.

İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'yı ziyaret etti.

Gaziantep ve Kilis'in Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği konusunda önemli rol üstlendiğini ifade eden Richard Moore, "Özellikle Türkiye hükümeti, hatta en önemlisi Türk halkının cömertliğini ve misafirperverliğini tanımak istedim. Çünkü gerçekten bu 4-5 sene Türkiye büyük bir yük taşıdı. Biz üzerimize düşen görevimizi yapmaya devam ediyoruz, bağış fonu veren ülkelerin ikincisiyiz. Bu konularda Sayın Belediye Başkanı ve Sayın Vali ile çok samimi bir görüş alışverişi yaptık. Bu nedenle buraya geldim" diye konuştu.

İngiltere'nin, Suriye'de yerel polis gücü kurulması için geliştirilen projedeki yardımların, cihatçı örgütlere gittiği iddiası ve ödeneğin durdurulması sorulan Moore, "Bu konuda bu tip iddialar söylenirse, biz o zaman ciddiye alıyoruz. Bu nedenle eminim ki bu konuyu inceleyeceğiz. Bu inceleme sonucunun ne olacağını bilmiyorum fakat kesinlikle bunu inceleyeceğiz" yanıtını verdi.