YÖK Başkanı Saraç: Avrupa'da ikinciyiz

YÖK Başkanı Saraç, Saraç, "Üniversiteli öğrenci sayısında Avrupa bölgesinde Rusya'dan sonra ikinci büyük ülkeyiz, Almanya'nın da önündeyiz."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'nin üniversite öğrenci sayısında Avrupa bölgesinde Rusya'dan sonra ikinci büyük ülke olunduğunu söyledi.

'YÜKSEK ÖĞRETİME ERİŞİMDE SORUN KALMADI'

YÖK Başkanı Prof. Saraç, Harran Üniversitesi'nde düzenlenen 'Güneydoğu Anadolu Projesi Tanıtım ve Bölge Üniversiteleri İşbirliği Çalıştayı'na katıldı. Bölgedeki üniversitelerin her geçen gün daha fazla kalkındığını iddia eden Saraç, 184 yüksek öğretim kurumunun faaliyette olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Üniversiteli öğrenci sayımız 7 milyon 800 bine ulaştı. Uluslararası öğrenci sayımız da 123 bini buldu. Toplam öğretim elemanı sayımız ise 153 bindir. Bu rakamlarla özellikle öğrenci sayısında Avrupa bölgesinde Rusya'dan sonra ikinci büyük ülkeyiz, Almanya'nın da önündeyiz. Dolayısıyla bu yüksek öğretime erişimde Türkiye'nin önünde bir sorun kalmadığını ifade ediyor."

'ELBETTE Kİ EKSİKLİKLER VAR'

Dünya Ekonomik Forumu'nun yüksek öğretime ilişkin değerlendirmelerinde Türkiye'nin 137 ülke arasındaki sıralamada daha iyi bir pozisyona geldiğini öne süren Saraç, şöyle devam etti:

"Türkiye'de 2015'te 55'inci sıradaki yerini 2016'da 50, 2017'de ise 48'inci sıraya taşıdı. Elbette ki yüksek öğretim sistemimizin eksiklikleri var, geliştirilmeye ihtiyaç duyulan alanları var. Diğer taraftan da hissedilebilir bir iyileşmenin olduğunu kabul etmek lazım. Bu bizi ileriye doğru özgüvenle bakmamıza ve motivasyonumuzu yüksek tutmamızı sağlayacak bir husustur." (ŞANLIURFA/DHA)