Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ve Kral Selman'la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Suudi Arabistan Kralı Selman'la görüştü. Görüşmelerde; Türkiye, İran ve Rusya'nın düzenlediği Soçi zirvesi de gündeme geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz El Suud'la telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin ve Soçi'de düzenlenen Suriye zirvesi ele alındı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Balıkesir İl Danışma Meclisi toplantısına katıldıktan sonra Balıkesir Valiliği'ni ziyaret etti. Erdoğan'ın, burada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada; Erdoğan'ın Rusya, Türkiye ve İran'ın katılımıyla Soçi'de düzenlenen Suriye zirvesi hakkında, Macron'a bilgi verdiği belirtildi. İkili ilişkilerinde ele alındığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Balıkesir'de bulunduğu esnada yaptığı telefon görüşmesinde, ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Kasım'da Soçi'de gerçekleştirilen üçlü zirveye dair bilgi paylaşımında bulunduğu Macron'a, Suriye'de BM gözetiminde serbest, adil ve tüm Suriyelilerin sandığa gidebilecekleri seçimlerin gerçekleşmesine büyük önem verdiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ'tan temizlenen bölgelerin başka terör örgütlerine terk bırakılmamasının yanı sıra, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasının da hayati önem taşıdığına dikkati çekti. Görüşmede, Türkiye ve Fransa arasında ekonomi, enerji ve savunma sanayii alanlarında ilişkileri güçlendirmenin önemi üzerinde de durulduğu öğrenildi."

KRAL SELMAN'LA ASTANA SÜRECİ VE SOÇİ GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz El Suud ile telefonda görüştü. Görüşmede, başta Suriye olmak üzere bölgesel konular ve ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi. Erdoğan'ın, Astana süreci ve Soçi'deki üçlü zirve çerçevesinde Suriye'deki savaşa çözüm arayışı konusunda, Kral Selman'a bilgi verdiği ifade edildi. (DHA)