Sarraf davasında 'Şahıs 1' bilmecesi

Rıza Sarraf'ın ABD'de bugün görülecek duruşması öncesi önemli bir gelişme yaşandı. Yargıç Richard Berman, 3 bin 500 belge içindeki tapelerde geçen 'Şahıs-1' (Individual-1) ile ilgili bölümlerdeki sınırlı materyallerin taslak halindeki versiyonlarına erişim izni verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rıza Sarraf'ın bugün 27 Kasım’daki jürili duruşma öncesi son kez hâkim karşısına çıkması beklenirken, davada kritik bir gelişme yaşandı. Zarrab ve Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın 95’er yılla yargılandığı New York’taki davaya bakan Yargıç Richard Berman, savcılığın avukatlara verdiği 3 bin 500 belgenin ABD dışına çıkarılamayacağı ve mahkeme dışında üçüncü şahıslara gösterilemeyeceğine hükmetti. Berman yalnızca 3 bin 500 belge içindeki tape’lerde geçen “Şahıs-1” (Individual-1) ile ilgili bölümlerdeki sınırlı materyallerin taslak halindeki versiyonlarına erişim izni verdi.

'Şahıs 1' olarak anılan figürün kim olduğu ise bilinmiyor. Ancak bu ifadeyle davanın sanıkları ve tanıklarından herhangi biri kastedilmiyor.

Öte yandan Berman, dava süreci tamamlandıktan sonra tüm materyallerin başsavcılığa iade edilmesi ya da yok edilmesini istedi.

Hürriyet'ten Rıza Canikligil'in haberine göre, Berman, Atilla’nın avukatlarının Türkiye’de özellikle Halkbank’ta çalışan şahitlere dinletmek istedikleri tapelerin de içinde olduğu 3 bin 500 belgenin savunma ekibindeki avukatlar, yardımcıları ve tercümanlar dışında hiç kimseye gösterilemeyeceğine karar verdi. Başsavcılık, 3 bin 500 materyal içinde ABD ulusal güvenliğini ilgilendiren belgeler bulunduğunu ileri sürmüştü.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada ise Sarraf'ın, federal hapishanede tutukluluk halinin sürdüğü belirtildi.

Çavuşoğlu: Sarraf hakkında ABD'ye iki kez nota verdikÇavuşoğlu: Sarraf hakkında ABD'ye iki kez nota verdik

'Sarraf davası ekonomide şok etkisi yaratabilir''Sarraf davası ekonomide şok etkisi yaratabilir'