Metin Feyzioğlu: Kimse benden Nuriye ve Semih'e sempati duymamı beklemesin

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, KHK ile ellerinden alınan işlerine dönmek için 200 günü aşkın süredir açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için "Nuriye ile Semih'i evlat edinecek bir sempati içinde olmamı kimse benden beklemesin" dedi. Feyzioğlu, tutuklanan avukatlar için de suçlayıcı bir dil kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında açıklamalarda bulundu. Feyzioğlu "Nuriye ile Semih'i evlat edinecek bir sempati içinde olmamı kimse benden beklemesin" dedi.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Feyzioğlu, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın davasından önce avukatlarının tutuklanması hakkında ise "Nuriye ile Semih adlı açlık grevi yapan kişilerin tutuklanan avukatlarının tutuklanma gerekçesinde, Nuriye ile Semih'in avukatı olmaları yoktu. Polisin öldürdüğü DHKP-C teröristin üzerinden çıkan listede tutuklanan bazı avukatların adı geçtiği söyleniyor. Ben bu listenin değersiz olduğunu söyleyemem" ifadesini kullandı.

'DEVLETİN MÜDAHALE HAKKI VAR'

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi yapmasına da değinen Feyzioğlu, devletin açlık grevindeki kişilere müdahale etme yükümlülüğü olduğunu öne sürerek, "Açlık grevi yapan kişi, bilincini kaybettiğinde, devletin ona ölmemesini sağlamak için müdahale etme yükümlülüğü var" diye konuştu ve ekledi: "Nuriye ile Semih'i evlat edinecek bir sempati içinde olmamı kimse benden beklemesin."

'SİLAHA SİLAH!'

Yürütülen operasyonlara da değinen Feyzioğlu "Teröriste karşı silahla mücadele edersiniz, silaha silah!" açıklamasında bulundu.

'TURGUT KAZAN POZİSYON ALIYOR'

İstanbul Barosu eski başkanı Turgut Kazan'ın "Her gün atılan tweetleri okuduğumuz zaman, Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın başka alemlerde yaşadığını görüyoruz. O başka âlemlerde yaşarken, avukatların özgürlüğü kalmıyor" sözlerine de değinen Feyzioğlu "Turgut beyi, açıklamalarının yaklaşan baro seçimleri nedeniyle olduğunu bilecek kadar iyi tanırım. Bizi 'avukatları savunmuyor' diye eleştiren kişiler, gayrıciddi kişiler, baro seçimleri geldiği için pozisyon alıyorlar" iddiasında bulundu.

Kazan'dan Feyzioğlu'na: Savunma'da milli duruş ne demek?Kazan'dan Feyzioğlu'na: Savunma'da milli duruş ne demek?

'ALTANLARIN DURUŞMASINDA HÂKİMİN TAVRI YANLIŞTI'

Ahmet-Mehmet Altan'ın yargılandıkları davada avukatların duruşmadan atılmasına da değinen Feyzioğlu "Altanlara, 'Bir gün sizi de savunmak zorunda kalırız' demiştik. Duruşmada yapılan yanlıştı. Duruşmada savcı mütalaasından önce, hâkim avukatların savunmasını dinlemeliydi" dedi.

'TAHİR ELÇİ ÇOK DEĞERLİ BİR KİŞİYDİ'

"Yaşam alanlarında çatışmalara son verin" denilen bir basın açıklamasında öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin çok değerli bir kişi olduğunu ve Elçi'yi PKK'li olarak suçlamanın yanlış olduğunu ifade eden Feyzioğlu, "PKK, Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili savcılık keşif yaparken, silahlı elemanlarını geri çekip, keşfin yapılmasına izin vermez miydi?" diyerek konuşmasını tamamladı.