Dışişleri Bakanlığı: SDG, DAEŞ ile gizlice anlaştı

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin Rakka kentinde gerçekleştiği iddia edilen 250 IŞİD militanının tahliyesi olayı hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklamada, SDG ile IŞİD'in yapılan tahliye için gizli bir şekilde anlaştığı ifade edildi.

DUVAR – BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalati’nin, dün sabah çeşitli tanıklara dayandırarak, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yaptığı operasyonlar sırasında 250 IŞİD üyesinin aileleriyle Rakka’dan tahliye edildiğini iddia ettikleri haberin ardından, Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “PYD/YPG’nin Suriye’deki amacı DEAŞ’e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldubittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmektir,” denilirken ABD’nin olay hakkında tavrı için de “esef duyulmuştur” denildi.

“Terör Örgütü PYD/YPG’nin DEAŞ Mensubu Teröristlerin Rakka’dan Tahliye Edilmesi için DEAŞ’la Yaptığı Gizli Anlaşma Hk.” başlığıyla yayınlanan açıklama metni şu şekilde:

“Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka’nın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ’la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ teröristini Rakka’dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir.

Her vesileyle vurguladığımız gibi, PYD/YPG’nin Suriye’deki amacı DEAŞ’e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldubittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmektir.

Sözkonusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle işbirliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur.

DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulmuştur.” (HABER MERKEZİ)