İstinaf mahkemesi, Hasan Cemal'in beraatini bozdu, cezalarını onadı

İstinaf mahkemesi, gazeteci-yazar Hasan Cemal hakkındaki 3 ayrı dosyayı karara bağladı. Mahkeme, Hasan Cemal'ın beraat ettiği bir kararı bozarken, ceza aldığı iki kararı ise onadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstinaf mahkemesi, önüne gelen 3 ayrı davada da Hasan Cemal aleyhine karar verdi. İstinaf, 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla Hasan Cemal hakkında açılan davada yerel mahkemenin verdiği beraat kararını bozdu. Mahkeme, 'terör örgütü propagandası' iddiasıyla verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasıyla, 'silahlı terör örgütünün açıklamalarını yayınlama' gerekçesiyle verilen 6 bin liralık adli para cezasına ilişkin kararları ise onadı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Hasan Cemal'in 'Çekilme günlüğü' yazısına verdiği beraat kararını bozdu. 2. Ceza Dairesi, Hasan Cemal'in bir internet sitesinde yayınladığı yazıdan dolayı 'silahlı terör örgütü propagandası yapmak'tan yargılandığını ve yerel mahkemenin beraat verdiğini hatırlattı.

Daire, 'davaya konu yazıda PKK'nin açık bir şekilde yasal bir oluşum gibi gösterildiğini, üyelerinin gerilla olarak gösterilmek suretiyle meşru bir savaş içerisinde oldukları anlamında övücü ifadeler kullanıldığını, bu suretle terör örgütü propagandası yapıldığını' öne sürdü. Kararı bozan İstinaf Mahkemesi, dosyayı kararı veren İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi'ne iade etti.

ONANAN CEZALAR

İstinaf Mahkemesi, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Hasan Cemal'in mahkumiyetine karar verdiği iki dosyayı ise onadı.

2. Ceza Dairesi, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 15 Haziran 2016 tarihinde Özgür Gündem gazetesinin bir günlüğüne geçici yayın yönetmenliğini yapan Hasan Cemal'e 'Terör örgütünün açıklamalarını yayınlama'ktan verdiği 6 bin TL'lik adli para cezasını onadı.

Daire, yine İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir internet sitesinde yayınlanan yazıdan dolayı Hasan Cemal'e, 'Silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak'tan verdiği 1 yıl 3 aylık hapis cezasına ilişkin hükmü de onadı. Hasan Cemal'in bu cezası 2 yıl süreyle ertelendi.

(İSTANBUL-DHA)