Yeni başkan, Topbaş'ın 'ustalık eseri'ni rafa kaldırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının bu ay içinde açılacağını söyledi. İstiklal Caddesi'ndeki altyapı çalışmalarını da yılbaşına kadar tamamlamayı planladıklarını anlatan Uysal, kentsel dönüşümde ise mevcuttan yüzde 20 daha küçük ev vereceklerini, bu yöntemle maliyetin yüzde 70'ini çıkaracaklarını söyledi. Uysal, eski başkan Topbaş'ın 'ustalık eserim olacak' dediği Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi'ni ise rafa kaldıracağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kadir Topbaş'ın istifası sonrası göreve gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, gazetecilere ilk 40 gününü ve hayata geçireceği projeleri anlattı. Uysal, 40 gün içerisinde Büyükşehir'in fotoğrafını çektiğini ve yapacaklarını planladığını söyledi. Mevlüt Uysal, toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

AKM PROJESİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün tanıtımı yapılan yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesinin görüntüsünün 'çok güzel' olduğunu vurgulayan Uysal "yle ilgili Uysal "Orada görev alacak herkesin yeni AKM'ye bir prestij meselesi gözüyle bakacağını düşünüyorum. Büyükşehir olarak biz de İstanbul'un bir prestij projesine elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Dünyada ses getirebilecek bir proje" dedi.

Erdoğan'ın "İstanbul'a ihanet ettik" sözlerine ilişkin görüşü de sorulan Uysal, İstanbul zor bir mega şehir olduğunu, şehrin yenilenmesi veya kentsel dönüşüm sürecinde baştan 'çok iyi bir' prensip belirlenemediğini ifade etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜME 1 MİLYAR LİRA

"Benim İstanbul'da prensibim şu olacak" diyen Uysal, kentsel dönüşüme ilişkin şunları söyledi:

"Bundan sonraki süreçte eğer bir kentsel dönüşüm yapılacaksa, muhakkak yerinde yapılacak. Bu kentsel dönüşüm yerinde yapılırken nasıl yapılacağı konusuna gelirsek hiçbir şekilde ilave imar artışı olmadan yapılacak. Yani yıkılıp aynı sayıda kat olacak şekilde bina yapılacak.  Büyükşehir Belediyemizin 2018 bütçemizden kentsel dönüşüm için 1 milyar TL ayırdık. Biz yerinde dönüşüm yaparken vatandaştan yüzde 20 metrekaresi düşük olacak. Yani vatandaşa diyeceğiz ki, 'Senin daireni yıkıp yapalım, ama 120 metrekareyse yüzde 100 metrekare olarak sana yapıp verelim' diyeceğiz. O yüzde 20'nin ortalama İstanbul'da yüzde 60-70 maliyeti sağlayacağını düşünüyoruz. Yüzde 30-40 ise belediye olarak bizim desteğimiz olursa yerinde yıkıp yapabileceğiz. Bizim temel prensibimiz bu olacak."

YATAY MİMARİ

Yatay mimarinin daha doğru olduğunu söyleyen Uysal, "İhanet etti tartışmasını yapmak yerine geçmişte yapılan birçok yanlışı önümüzdeki dönemde yapmayalım. Bizim büyükşehir olarak yaklaşımımız budur" ifadelerini kullandı.

Uysal, 2019 yerel seçimlerinde aday olup olmayacağıyla ilgili bir soruya "Buna kamuoyu karar verecek. Bu süreç içerisinde yaptıklarımıza bakacaksınız, İstanbul halkı, 'Mevlüt Uysal aday olursa seçeriz' diyorsa aday oluruz. Ama 'seçmeyiz' diyorlarsa da ısrar edecek halimiz yok" şeklinde yanıt verdi.

EN GEÇ 1 AY İÇİNDE AÇILACAK'

Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy metro çalışmalarının bir ay içerisinde tamamlanacağı da duyuran Uysal "Çekmeköy Metrosu, Türkiye'de ilk defa yapılan sürücüsüz metro çalışmasıdır. Testleri uzun zamandır devam ediyor. Şu anda testler bitti ve sertifikası alınması gerekiyor. Yanılmıyorsam bu hafta içinde sertifikası alınacak. Dolayısıyla bu ay içerisinde açılacağını ve açılmaya hazır hale geleceğini söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız bu kadar sabrettiler en geç bir ay içerisinde açacağımızın sözünü veriyoruz" diye konuştu.

İSTİKLAL CADDESİ

Uysal, İstiklal Caddesi'nde yapımı devam eden alt ve üst yapı ile çevre düzenlemeleri çalışmalarının ne zaman biteceğiyle ilgili bir soru üzerine de şu bilgileri verdi: "Her nimetin bir külfeti her külfetin bir nimeti olur. İstiklal Caddesi'nde yapılan işin doğru olduğunu düşünüyorum. İstiklal Caddesi Cumhuriyet öncesi dönemlerden kalma tarihi bir yer. Birçok defa işlemler yapıldı. Bunların hepsi yüzeysel yapıldığı için hepsi perişanlık. Esaslı bir çalışma yapalım ve bir daha oraya girmeyelim denilmiş. Yılbaşına kadar bitmesi lazım. İstiklal Caddesi'nde çalışmaları daha iyi denetleyip daha erken bitmesini sağlayacağız."

KADRO DEĞİŞİMİ

"Göreve başlamanızın ardından üst düzey yöneticilerden bazı değişiklikler olduğunu biliyoruz, devamını beklemeli miyiz?" sorusuna ise Uysal şu yanıtı verdi: "Şu arkadaşlarla çalışmam şu arkadaşlarla çalışırım demem için onları tanımam lazım. Onların da beni tanıması gerekiyor. Şuana kadar birkaç değişiklik yaptık. Bundan sonra yine değişiklikler olacak. Ancak, 'hadi şimdi değişim başladı şunları da değiştirelim' şeklinde olmayacak. Genel prensiplerle yola çıktık. İş tutuş tarzımızda bir sıkıntı yoksa devam ederiz, bir sıkıntı varsa değerlendiririz. Yani mevcut görevdeki arkadaşları değiştiriyoruz şeklinde bir anlayışımız yok."

TOPBAŞ'IN 'USTALIK ESERİ' İPTAL

Eski başkan Kadir Topbaş'ın "Benim ustalık eserim olacak" dediği 'Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi'nin hayata geçirilip geçirilmeyeceğine ilişkin soruya Uysal, "Başlamamış bir projeyi yapmak yeni gelenin görevi değildir diye düşünüyorum. Başlamış da yarıya gelmiş olsaydı evet o ustalığı devam ettirebilirdik. Şu anda baktığımız zaman ondan öncelikli yapmam gereken şeyler olduğunu düşünüyorum" şeklinde yanıt verdi. (İSTANBUL-DHA)