Dışişleri Bakanlığı: Parlamentonun bağımsızlık ilanı halkın iradesini yansıtmıyor

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Katalonya'nın bağımsızlık ilanına karşı İspanya hükümetine destek verildiği belirtildi. Açıklamada, "Parlamentonun tek taraflı kararının İspanya ve bölge halkının iradesini yansıtmadığını değerlendirmekteyiz" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı, İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi parlamentosunun bağımsızlık ilanı hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bağımsızlık ilanının doğru bir adım olmadığı savunuldu.

Kararın İspanya anayasasına aykırı olduğu belirtilen açıklamada, "Parlamentonun tek taraflı kararının İspanya Anayasası ve kanunlarıyla bağdaşmadığını, İspanya ve bölge halkının iradesini yansıtmadığını değerlendirmekteyiz" denildi.

İspanya hükümeti ve Katalonya arasındaki soruna demokrasi içerinde çözüm bulunmasının istendiği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin İspanya hükümetine destek verdiğini belirtildi. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"İspanya'da Katalunya Özerk Bölgesiyle ilgili yaşanan gelişmeleri yakından izlemekteyiz.

Katalunya Özerk Bölgesi Parlamentosu'nun bugün öğleden sonra aldığı bağımsızlık ilanı kararı doğru yönde atılmış bir adım teşkil etmemektedir. İspanya'nın toprak bütünlüğü ile Anayasa'ya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz. Parlamento'nun tek taraflı kararının İspanya Anayasası ve kanunlarıyla bağdaşmadığını, İspanya ve bölge halkının iradesini yansıtmadığını değerlendirmekteyiz.

Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz.

Türkiye, dost ve müttefik İspanya'nın hükümet ve kurumlarının bu sınamayı aşabileceğinden kuşku duymamakta ve bu yöndeki çabalarını desteklemektedir."

İspanya, Katalonya parlamentosunu feshettiİspanya, Katalonya parlamentosunu feshetti

İspanya Katalonya'yı resmen askıya aldıİspanya Katalonya'yı resmen askıya aldı

Katalanları bundan sonra ne bekliyor?Katalanları bundan sonra ne bekliyor?

Katalan parlamentosu bağımsızlık ilan ettiKatalan parlamentosu bağımsızlık ilan etti