Tahliye gerekçesi belli oldu

Atilla Taş ve Murat Sabuncu'nun tahliye gerekçesi belli oldu: Suç vasfının değişme ihtimali...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - FETÖ’nün medya yapılanması davasında önceki gün tahliye edilen Atilla Taş, Murat Aksoy ve Davut Aydın’ın tahliye gerekçeleri ortaya çıktı

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ara kararda, sanıklar Atilla Taş ve Murat Aksoy’un "tutuklulukta geçirdiği süreler ve suç vasfının değişme ihtimali"nin dikkate alındığı belirtildi. Her iki sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan kararda, ayda iki kez karakola giderek imza atmaları şartı getirildi.

Öğretmen Davut Aydın hakkında ise atılı eylemleri gerçekleştirdiği ve tutuklama sebeplerinde bir değişiklik bulunmadığının anlaşıldığı belirtilerek, "Dosyaya yansıyan raporlar ve mahkemece görülen fiziksel sağlık durumu itibariyle bazı hastalıklara sahip olduğu, kilosunun 42 olduğu, mevcut durumu itibariyle tutukluluk halinin devamının sağlığı açısından telafisi mümkün olmayan zarar ve sonuçlar doğurma ihtimali bulunduğu hususunda mahkemece kanaat oluşması nedeniyle tahliyesine karar verildiği" ifadesine yer verildi.

3 TANIK ZORLA GETİRİLECEK

Kararda diğer tutuklu sanıklar için ise, "Dosyadaki mevcut delil durumu dikkate alınarak kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması, 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY terör örgütü tarafından teşebbüs edilen kanlı darbe girişimi nedeniyle işin arzettiği önem ve isnat olunan suç sebebiyle verilmesi beklenen cezanın miktarı nazara alınarak, sanıkların tutukluluk halinin devamına..." denildi.

Kararda, daha önce duruşmalara çağrılan ancak gelmeyen 3 tanığın ise zorla getirilmesine karar verildiği belirtildi. (DHA)