304 günlük tutukluluktan sonra ilk duruşma

Gazeteci Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Ömer Çelik 304 günlük tutukluluklarının ardından bugün ilk kez hakim karşısına çıkıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - RedHack’in yayımladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğu öne sürülen mailleri paylaştıkları için tutuklanan eski Diken Haber Editörü Tunca Öğreten, Birgün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik 304 gün sonra hakim karşısına çıkıyor.

Üç gazetecinin ilk duruşması Çağlayan’daki İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 11.00'de başlıyor.  İddianamede gazetecilere “örgüt propagandası yapmak”, “bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme”, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunma” suçlamaları yöneltiliyor.

3 GAZETECİ TUTUKSUZ YARGILANIYOR

Aynı davada  Dİ- HA Muhabiri Metin Yoksu, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan ile Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ise tutuksuz yargılanıyor.

25 Aralık 2016’daki baskınlarla gözaltına alınan gazeteciler, 24 gün gözaltında kaldıktan sonra adliyeye çıkarılmışlardı. (HABER MERKEZİ)