AK Partili Yazıcı'dan soruşturma ve kayyım iması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanının 'gereğini yapacaklarına inandığını' belirtti. Yazıcı, şunları da söyledi: "İdareye verilmiş başka yetkiler de var, bir belediye başkanının suç isnadıyla hakkında kovuşturma, soruşturma yapılması halinde işte açığa alınır, o açığa alınma sürecinde işte bir atama yapılır veya kayyum atamasını gerektirecek bir pozisyon varsa, olgular varsa o zaman da kayyum atanır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanı Rcep Tayyip Erdoğan'ın istifalarını istediği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

İSTİFA KARARLARI NEDEN ALINDI?

Kanal 7'de soruları yanıtlayan Yazıcı, istfa kararının neden alındığını şöyle açıkladı: "Biz kurumsal yapıya son derece önem veren bir partiyiz. Bugün şu pozisyondasın, yarın buradasın, öbür gün başka bir yerdesin. Biz başarıya odaklanmış bir siyasi partiyiz, kurumsal tarafımız ağır basar. Dolayısıyla bu süreçlerde ünitelerin hizmet üretimin beklenen hedeflere partiye taşımada gösterecekleri performans ve buna benzer ölçütler itibarıyla değerlendirmeler yapıyoruz, bu değerlendirmeler de önümüzdeki 2019’da yapılacak yerel seçimlerde bu alanlara yönelmiş eleştirileri vesaireyi de absorbe etmek amacıyla tasarruf ihtiyacı doğuyor, bu değerlendirmeleri yapıyoruz. O değerlendirmenin sonucu bu sözünü ettiğiniz belediye başkanlarımızla ilgili öyle bir görüş oluştu, bu da arkadaşlarımızla paylaşıldı."

SORUŞTURMA VE KAYYIM ATAMA

Yazıcı şöyle devam etti: "Belediye başkanlığı boşalırsa ne olur? Gene seçilen birisi geliyor, yani meclis üyelerinden seçebiliyorsunuz, dışarıdan oraya birini yapamıyorsunuz. İdareye verilmiş başka yetkiler de var, bir belediye başkanının suç isnadıyla hakkında kovuşturma, soruşturma yapılması halinde işte açığa alınır, o açığa alınma sürecinde işte bir atama yapılır veya kayyum atamasını gerektirecek bir pozisyon varsa, olgular varsa o zaman da kayyum atanır, kayyum da kim uygunsa idare eden seçilmişten, ya seçilmemiş bürokrattan bu atamalar yapılıyor, nitekim de Doğu’da, Güneydoğu’da bu tasarruflar yapıldı."

'BİR KURA ÇEKEREK YAPILMIŞ TASARRUF DEĞİL'

Belediyelere ilişkin uzun süredir performans değerlendirmesi yaptıklarını beliten Yazıcı, şunları söyledi: "Özelikle büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri, büyük ilçelerle ilgili belediyeler ve bütün ilçeleri de kapsayacak şekilde onların bütçe performansları, çalışmanın randımanı açısından, bütçe cari giderler dengesinin düzeltilip-düzeltilmesi açısından vesaire falan, kullanılan araç-gereç bakımından bunun performansını ortaya koyacak, bir fotoğrafını ortaya koyacak bir çalışma zaten epeyi zamandır devam ediyor. Bunlar gizli falan değil, yani kamuoyuna açıklanmıyor. Hiç yokken kura çekmek suretiyle, 5 tane belediyeden yerini boşaltmasını istemiyoruz. İstifa demiyoruz da yerini boşalt. Boşalt da işte meclisten doldurulsun vesaire falan. Dolayısıyla bir kura çekilerek yapılmış bir tasarruf değil yani. Ama muhalefet başka şeyler arıyor."

'GEREGİNİ KAVRAYACAKLARI, YAPACAKLARI KANISINDAYIM'

Belediye başkanlarının istifa etmesini beklediklerini kaydeden Yazıcı, şöyle devam etti: "Bu söylendi, kamuoyu da duydu, bunların o boşaltma işlemini yapacaklarını bekliyoruz. Dolayısıyla o konudaki süreç bitmeden onun ötesinde bir şey söylemek istemiyorum, doğru bulmuyorum. Arkadaşlarım bu konuda çok geniş bir perspektifle değerlendirmek suretiyle gereğini kavrayacakları ve yapacakları kanısındayım. Yani partiyle, parti yönetimiyle, Genel Başkanla zıtlaşmayacakları kanısındayım, velev ki bu kendi aleyhlerinde olsun, yani empati yaptıklarında kendi aleyhlerine sonuç doğurabilecek, kendi algılarıyla alakalı negatif birtakım olumsuzluklara yol açacağını düşünseler dahi, parti yönetimiyle, partiyle, Genel Başkanla zıtlaşmanın reel politiğe uygun olmayacağı değerlendirmesini yapacakları kanısındayım.

'ARKADAŞLARIMIZI HARCAMIYORUZ'

"Arkadaşlarımızı harcamıyoruz, ailenin içerisinde bunlar" diyen Yazıcı, devamında şunları aktardı: "Yani bizim kırmızı çizgilerimiz var, o kırmızı çizgi ihlalinde bulunmayan her arkadaşımız pozisyonu değişse bile bu ailenin içerisindedir, yani bugün şu pozisyondadır, yarın başka bir pozisyonda, belki yarın ondan daha önemli bir pozisyona gelecek. Yani hani biz durmak yok yola devam diyoruz, yani arkadaşlar durup bir yerde bekleyecek, orada kalacak da gerisi yürüyecek, böyle bir şeş yok, onlarla hep birlikte yürüyeceğiz, yani bakışımız bu. Dolayısıyla muhalefet partisi burada kendi siyaseti çerçevesinde bir çıkarma yapmak istiyor, o beyhude bir uğraştır diye düşünüyorum."

TOPBAŞ'IN YERİNE GELECEK İSİM NASIL BELİRLENDİ?

AK Partili Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı: "Sayın Kadir Topbaş ayrıldığını, makamı boşalttığını kamuoyuyla paylaştı, dilekçesini verdi makam boşaldı. Ve İstanbul’daki o toplantı bizzat Genel Başkanımızın Başkanlığında gerçekleştirildi, biz de Genel Başkan yardımcıları, yani İstanbul milletvekilleri Genel Başkan yardımcısı, Genel Başkanımıza refakat ettik, orada İl Yönetim Kurulu üyelerimiz, Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, çünkü o seçimi Büyükşehir Meclis üyeleri yapacak ve ilçe başkanlarımız, hep bir arada toplandık, istişare ettik, ondan sonra bunlara form dağıtıldı, o formda kimi istiyorlar bunları işaretlediler…Tabi, oradan Mevlüt Bey çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü toplandı seçim gündemiyle ve orada yapılan seçimde, zaten ilk iki oylamada 3’te iki çoğunluk aranıyor, 3’te iki çoğunluk olmadığı için 3’üncü oylamada Sayın Mevlüt Uysal büyük bir çoğunlukla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş oldu. Yani yerine atama olmuyor bu tür boşaltmalarda, yerine gelen kişi de seçilerek gelmiş oluyor."