Bakan Özhaseki: Kadir Topbaş 'Bismillah' dedi, istifasını yazdı ve verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kadir Topbaş'ın istifasını anlattı. İstifadan önce Topbaş'la sohbet ettiklerini söyleyen Özhaseki, "Eline kağıdı aldı, 'Bismillah' dedi, istifasını yazdı ve verdi. Bu kadar da basit" şeklinde konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediye başkanlarının istifaları ile ilgili konuştu. Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa ettiği anı anlatan Özhaseki, "Olayı çok tatlı bir şekilde sohbet ederek değerlendirdiğimizde, eline kağıdı aldı, 'Bismillah' dedi, istifasını yazdı ve verdi. Bu kadar da basit. O makamlar şahıslarla kaim değil" dedi.

Kayseri Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gazetecilere, belediye başkanlarının istifasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özhaseki, "Gerek Cumhurbaşkanımız, gerek istişare kurullarından yapılan görüşmede alınan bir karar, saygı duymak gerekir. Çünkü, ben 5 dönem seçimlere girdim, belediye başkanı oldum, ama nihayetinde beni partim aday gösterdi" diye konuştu.

'PARTİ GEREKLİ GÖRDÜĞÜNDE GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEYEBİLİR'

AK Parti'yi temsil ettiğini belirten Özhaseki, şunları söyledi:

"Kendi başıma bir aday olarak girmedim. Öyle olunca da partimin ilke ve kurallarına bağlı kalmam kadar doğal bir şey olamaz. Parti bugün birisini aday gösterir, destekler arkasında durur. Onu iyi güzel işler yapması için ara ara uyarır. Elinden gelini yapar, gerekli gördüğünde ise kendi iç kurullarında almış oldukları karar gereği geri çekilmesini isteyebilir. Zaten bizim partimizde şu söz çok söylenir: Ben, bir şey olmak için ille de buraya adayım denmez. Eğer bir görev verilirse yapılır. Böyle bir anlayışın hakim olduğu bir partide, doğrusu bu işler hiç konuşulmadan nezaketlice halledilmesi lazım ki; öyle olduğunu da görüyoruz zaten. Başka parti de bunu göremezsiniz."

'GENEL BAŞKANIMIZ BENDEN MEMNUN DEĞİLSE, BİR TEBESSÜMÜ YETER'

Mehmet Özhaseki, istifa sürecinde eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Topbaş'la istifasını yazdığı sırada yanında olduğunu aktaran Özhaseki, "Olayı çok tatlı bir şekilde sohbet ederek değerlendirdiğimizde eline kağıdı aldı, 'Bismillah' dedi. istifasını yazdı ve verdi. Bu kadar da basit. O makamlar şahıslarla kaim değil. Ben alınan kararlara saygı duyulması görünüşünü her fırsatta beyan ediyorum. Nihayetinde ben de bir bakanım elimden geleni yapıyorum. Partim, Sayın Genel Başkanımız çalışmamdan memnun değilse bir tek tebessümü yeter" ifadelerini kullandı. (KAYSERİ/DHA)