Yaşar Yakış: Vize krizi en büyük zararı Türk tarafına verecek

Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Türkiye ile ABD arasındaki vize kriziyle ilgili, "Bu işin sessiz diplomasi ile yürütülmesi durumunda daha kolay çözülebileceğini düşünüyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın vize krizinin faili olarak ABD'yi gösterip Büyükelçi John Bass'ı sorumlu tutmasının ardından, ABD'den büyükelçiye sahip çıkan bir açıklama geldi.

Vize krizi için "İki müttefik ülkeye yakışmayan, üzüntü verici bir karar" değerlendirmesi yapan eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, bu kararın en çok düz ABD ve Türkiye vatandaşlarını etkileyeceğini, en büyük zararı da Türk tarafına vereceğini belirterek sessiz diplomasi çağrısı yaptı. "Bu işin sessiz diplomasi ile yürütülmesi durumunda daha kolay çözülebileceğini düşünüyorum" diyen Yakış şunları söyledi:

"Siyasilerin bu işi yürütmesi durumu daha da zorlaştırabilir. Bu iş profesyonellere bırakılmalı. Hem ABD hem de Türk Hariciye'sinin çok köklü gelenekleri vardır. İyi müzakereci diplomatları var. Onlara siyasi talimat verilip, 'bu işi siz çözün' denilirse ben çözüleceğine inanıyorum. Profesyonellerin eline bırakılır, sessiz diplomasi yürütülürse daha kısa sürede çözümlenir. Eğer siyasi çözümler, meydan okumalarla götürülmeye çalışılırsa ABD böyle bir meydan okuma karşısında kolay kolay geri çekilmez. 'Biz büyük devletiz başka ülkelerin meydan okuyuşlarına izin vermeyiz' diye düşünürler. Bu nedenle siyasilerin devreden çıkıp konunun çözümünün profesyonellere bırakılması gerekir."

ABD MESAJ ALINMADIĞI SÜRECE ADIM ATMAYACAK

Şu an ABD'nin Türkiye'ye bir mesaj vermeye çalıştığını söyleyen Yakış, "Türkiye de o mesajı aldığı izlenimi vermeksizin kendi tezi üzerinde ısrar ediyor. ABD’de de o mesaj alınmadığı sürece adım atmayacak görünüyor. Yoksa tatil, gece-gündüz demeden günün herhangi bir saatinde bir temas kurulur görüşmeler yapılırdı" dedi.

Krizin Dolardaki yükselişin yanı sıra birçok ekonomik soruna yol açabileceğini, her iki ülkede yatırım yapan insanları olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Yakış, bunun devam etmesinin 3. ülkeler üzerinde de Türkiye’ye dönük olumsuz etkilere yol açabileceğine dikkat çekti.