'AB büyükelçileri çetele tutmuş'

ABD ile yaşanan vize krizi devam ederken, AB büyükelçilerinin de siyasi nedenlerle Türkiye'de tutuklu vatandaşlarının çetelesini tuttuğu belirtiliyor. Hürriyet'ten Deniz Zeyrek, AB elçilerinin de Türkiye'deki tutuklamalar nedeniyle çalışamaz hale gelmekten endişeli olduklarını yazdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Vize krizi, ABD Dışişleri'nden yapılan, "Bu karar Dışişleri, Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Ajansı koordinasyonunda alındı" açıklamasından sonra yeni bir aşamaya girerken, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle yaşanan sorunların da daha da derinleşebileceği belirtiliyor.

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde, AB büyükelçilerinin tutuklu vatandaşlarının çetelesini çıkardığını belirterek, şunları yazdı:

Avrupa Birliği’nin Ankara Büyükelçileri dün Ankara’da olağan yemek buluşmasındaydı. Katılan bir büyükelçinin anlattığına göre gündeme Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi de gelmiş. Avrupalıların çok büyük bir bölümü, benzer tutuklamaların konsoloslukları çalışamaz hale getirebileceği endişesini dile getirmiş ve ABD’nin tavrını destekler nitelikte konuşmuş.

Başta Alman, Fransız ve İngiliz büyükelçiler olmak üzere bazı büyükelçiler Türkiye’de benzer gözaltı ve tutuklama olaylarının kendi vatandaşlarının başına da geldiğini anlatmışlar.

Bazı büyükelçiler sırayla kendi ülkelerinden kaç tutuklu olduğunu söylemişler ve kaç Avrupalı tutuklu olduğunun çetelesini çıkarmışlar.

Konuştuğum büyükelçiye, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çok vatandaşı da suç işledikleri iddiasıyla başka ülkelerde tutuklu” dedim.

Yanıtı, “Kastedilen tutuklamalar ve sayılar, kriminal vakalar değil, siyasi olarak görülenlere aitti” oldu.

(HABER MERKEZİ)