Diriliş Ertuğrul'un yapımcısı: Game of Thrones'tan daha başarılı işler yaparız

Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ: Vikingler'den, 'Game of Thrones'tan daha iyi projeler çıkaracak gücümüz var...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen IFTV — Uluslararası İstanbul Film ve Televizyon Forum ve Fuarı'na 'Diriliş Ertuğrul' dizisinin yapımcı ve senaristi Bozdağ'la dizinin oyuncularından Cengiz Coşkun konuşmacı olarak yer aldı.

İlk başta işin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmediğini aktaran Bozdağ, şunları söyledi: "Dizide aşk hikayesi olmadığını söyleyenler de oldu. Bence dizide çok güzel bir aşk hikayesi var. El ele tutuşmanın dışında herhangi bir şey yapmadıklarını söylediler. Bir de böyle dramasal kurallar vardır. Diriliş Ertuğrul, en büyük başarıyı o kuralları yıkarak göstermiş oldu. Bizim medeniyet coğrafyamızda aşk nasıl olması gerekiyorsa, dizide de öyle yansıtılıyor."

Dizilerin zaman zaman 2 saati geçen sürelerine de değinen Bozdağ, şöyle konuştu; "Bu kadar uzun dizileri yapmayı ancak Türkler başarabilir ama bu, bir-iki yıl sonra dünyada elde ettiğimiz başarıyı gölgeleyecek. Çünkü artık yavaş yavaş format ithal etmeye başladık. 120 dakikalık diziyi senarist nasıl yazacak, yönetmen nasıl çekecek? Bunun süratle iyileşmesi gerekiyor. İnternetle beraber dünya dizilerine ulaşmak çok daha kolay. İyi bir bütçe ve zamanlamayla 45 dakika dizi çekiyorlar. 'Sen neden çekemiyorsun?' diyorlar. Diziyi bir haftada çekmek zorunda olduğunuz için 120 dakikalık diziyi yetiştirmesi kolay olmuyor ama 45, 60, 90 dakikalık sürelerimiz olsa, bu bütçelerle 'Vikingler'den, 'Game of Thrones'tan daha iyi projeler çıkaracak gücümüz var. Bunu sektördeki bütün yapımcılar adına söylüyorum."

Bozdağ, Türkiye'de reklam fiyatlarının düşük olmasının dizi sürelerinin uzamasında etkili olduğu yorumunu yaparak, yapımcıların da kendi sektörüne yatırım yapmadığını, bunun da bir birikimin oluşmasını engellediğini anlattı. (Kaynak: Sputnik)