Topbaş'tan İBB Meclisi üyelerine: Sorgulanırsınız

Kadir Topbaş, AK Partililerin oylarıyla Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçen imar dosyalarını neden iade ettiğini açıkladı: "Yarın aldığı bu karardan dolayı bu meclis de sorgulanır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İBB Belediye Meclisi’nde CHP’nin muhalefetine karşın AK Parti grubunun oylarıyla kabul edilen 5 imar dosyasını meclise iade etmesi ile ilgili açıklamada bulundu. Dosyaların iadesi ile ilgili ‘evet doğrudur’ yanıtını veren Topbaş, “Dosyalarda bazı eksiklikler ve hatalar var. Bir teknik adam ve mimar olarak gözden geçirdiğimde bazı şeyler gözden kaçırılmış olabilir, düzeltilmesi gerekir. Yarın aldığı bu karardan dolayı bu meclis de sorgulanır. Bunu gözlemledim, imzayı ona göre attım ve geri iade ettim, tekrar görüşülecek” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı Sözleşme imza törenine katıldı. Saraçhane’deki belediye binasındaki törende konuşan Topbaş, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

'TEKNİK ADAM OLMAM SESEBİYLE'

Topbaş, gazeteciler, İBB Meclisi’nde AK Parti’nin çoğunluk oylarıyla kabul edilen ve CHP’nin muhalefet ettiği 5 imar dosyasının ‘AK Parti’ye veto’ olarak yorumlandığı yönündeki haberleri hatırlatınca şu yanıtı verdi: “Teknik adam olmam sebebiyle bir başka hassasiyet göstermekteyim. ‘Veto’ olarak değerlendirmek doğru değil. 'Tekrar görüşülmek üzere iade etmek’ daha doğru. Evet, doğrudur. 5 dosyanın tekrar gözden geçirilmesi için Meclise iade ettim.”

Topbaş'tan AK Parti dosyalarına veto!Topbaş'tan AK Parti dosyalarına veto!

Daha önce de Yedikule Bostanları ve bazı imar dosyalarını iade ettiğini hatırlatan Topbaş, “Dosyalarda bazı eksiklikler ve hatalar var. Bir teknik adam ve mimar olarak gözden geçirdiğimde bazı şeyler gözden kaçırılmış olabilir, düzeltilmesi gerekir. Yarın aldığı bu karardan dolayı bu meclis de sorgulanır. Bunu gözlemledim, imzayı ona göre attım ve geri iade ettim, tekrar görüşülecek” dedi.

'YURTTAŞLARIMIZ CHP'Yİ DİKKATE ALMIYOR'

CHP’nin demagoji yaptığını ve ‘dumanlı bir ortam çıkartmaya’ çalıştığını öne süren Topbaş, şöyle devam etti:  “Yanlışları hatırlattıklarında değerlendiririz. Ama ‘her şey kötü’, ‘her şey yanlış’, ‘25 yıldan beri İstanbul'da bulunuyorlar, ne yaptılar ki’ denildiği taktirde cevap dahi verilmez. Dikkate alınmaz. Zaten yurttaşlarımız dikkate almadıkları için şu anda muhalefetin ana bölümünde seyredip duruyorlar.”

Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Siyasi partimizle aramızda hiçbir polemik yok, olamaz. Bu partinin kurucuları arasında sayılırım. İlk Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde bu adımlar atıldı. O dönemden beri bunun içindeyim. Yıllardan beri siyasi hayatım var. Hep bu ülkenin geleceği için çalıştık, hak ettiği yere taşınması konusunda kendimizi ortaya koyduk. Kendi iş hayatımızda göstermediğimiz gayreti sorumluluk alanlarımızda göstermeye çalıştık.” (İSTANBUL/DHA)