Akıncı Üssü davasında başkan kızdı: NATO kimmiş!

Akıncı Üssü davasında sanık eski Kurmay Yüzbaşı Mustafa Mete Kaygusuz'un 'NATO' vurgusu salonda tepkiye neden oldu. Mahkeme Başkanı Giray, "Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bırakın NATO'yu, NATO kimmiş" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davada, 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü Harekat eski Komutanı Kurmay Albay Ahmet Özçetin'den aldığı emirleri uçaklara ilettiği iddia edilen eski Kurmay Yüzbaşı Mustafa Mete Kaygusuz savunma yaptı. Kaygusuz'un savunması sırasında 'NATO' ifadesini kullanmasına tepki gösteren bir şehit yakınıyla mahkeme başkanı Selfet Giray'ın diyaloğu salonda gülüşmelere neden oldu.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesindeki duruşma salonunda görülen davada savunmasını yapan eski Pilot Kurmay Yüzbaşı Kaygusuz, görev aldığı birlikleri anlatırken, 'NATO' ifadesini kullandı. Bu sırada bir şehit yakını "NATO'yu neden vurgulayarak, söylüyor? Bu adam NATO'yu yardıma çağırıyor. Tekrar darbe yapmaya çağırıyor" diye bağırdı. Bu sözler karşısında sanıklar, gülmeye başladı. Mahkeme Başkanı Giray, sanıkların gülmemesini isteyerek, "Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bırakın NATO'yu, NATO kimmiş" dedi. Başkanın bu sözlerine de salonda bulunanların çoğu güldü.

Savunmasına devam eden sanık Kaygusuz, iddianamede yer alan ifadesini işkence altında verdiğini iddia ederek, kabul etmediğini söyledi. Bu ifadelerde FETÖ üyesi olduğunu kabul eden sanık Kaygusuz, savunmasında bunu da kabul etmediğini ve bu ifadenin de baskı alındığını ileri sürdü.

Pilotlara emirleri ilettiği ses kayıtlarını da kabul etmeyen sanık Kaygusuz, öğretmen pilot olduğunu ve daha önce yaptığı konuşmaların kopyalanarak, bu tapelerde kullanılmış olabileceğini iddia etti.

Davada daha sonra, 15 Temmuz gecesi Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Dairesi Başkanlığı'nı bombalayan ve onlarca polisi şehit eden eski Pilot Yarbay Mustafa Azimetli'nin savunmasına geçildi.

Sanık Azimetli, savunmasına başladığı sırada salondan bir kişi, "Nasıl kıydın o kadar cana? Allah belanı versin. Allah için doğruları söyle" diye bağırdı. Ayrıca sanığa yönelik sinkaflı sözler de sarf edildi. Bunun üzerine araya giren Mahkeme Başkanı Selfet Giray, sessizliğin sağlanmasını istedi. (ANKARA/DHA)