İstanbul hava sahasında tehlikeli dakikalar

Özbekistan Havayolları'na ait bir uçak patlak lastikle Atatürk Havaalanı'na iniş yaptı. Yetkililer kanattaki hasarın uçağa geçmemiş olmasının şans olduğu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Özbekistan'ın başkenti Taşkent'ten havalandığı sırada arka lastiği patlayan ve sıçrayan parçalarla kanadının alt kısmında hasar oluşan Özbekistan Havayolları uçağı 4.5 saatlik uçuştan sonra İstanbul'a sorunsuz indi. Kalkışı sırasında lastiğinin patladığını anlayan uçuş ekibi kuleye haber vererek olayı bildirdi. Ancak geri dönmeyen pilot, İstanbul seferine devam etti. Kanat altındaki hasarın yakıtın bulunduğu bölmeye geçmemesinin büyük bir şans olduğunu belirten yetkililer normal olarak uçağın geri dönerek Taşkent Havalimanı'na inmesi gerektiğini ifade ettiler.

PATLAK LASTİKLE SEFERE DEVAM ETTİ

Taşkent'ten İstanbul'a saat 04.57'de hareket eden Boeing 767 tipi uçağının sağ arka lastiği henüz belirlenemeyen nedenle kalkış sırasında patladı. Lastikten kopan parçalar kanat altına fırladı. Lastiği patlamasına rağmen sefere devam eden uçak, İstanbul hava sahasına giriş yaptı. Uçuş kulesine bilgi veren Özbekistan Hava Yolları uçağının pilotu, lastiğinin patlak olduğunu belirterek, iniş izni istedi. Alınan bilgi üzerine Özbekistan Hava Yolları uçağı Atatürk Havalimanı itfaiyesinin refakatinde saat 09.31'de sorunsuz şekilde piste indi.

209 no'lu köprüye park eden uçaktaki yolcuların çıkmasının ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) yetkilileri, uçakta teknik incelemelerde bulundu. İncelemede, arka tekerleğinden soyulma nedeniyle kopan parçanın sağ tarafta bulunan kanada çarparak, burada hasara neden olduğu tespit edildi. Yüzeyi soyulan tekerlek değiştirildi. Teknisyenlerin çalışması kameralara yansırken uçağın kanadında bulunan ve 'flap' denilen kısımlar da açıldı ve kontrol edildi. Uçağın kanadında yer yer hasar oluştuğu gözlendi. Bakıma alınacak uçak ile Taşkent'e gitmesi planlanan biletli yolcuların ise seferin durumu belirlenene kadar terminalde bekletileceği ve ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışma başlatıldığı öğrenildi. (DHA)