Esra Özakça açlık grevinin 100'üncü gününde

Açlık grevinde 175 günü geride bırakan Semih Özakça'nın eşi öğretmen Esra Özakça, eşinin tutuklanmasıyla başladığı açlık grevinde 100 günü geride bıraktı. 100 günde 10 kilo kaybederek 47 kiloya düşen Özakça "Açlık grevinde bedeniniz küçülüyor ama direnciniz büyüyor" diyor.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - OHAL kapsamında  çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edilen kamu çalışanlarının Yüksel Caddesi'nde başlattığı 'işimi geri istiyorum' eylemi 295 günü geride bıraktı. İnsan Hakları Anıtı önünde onlarca kez gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça açlık grevlerinin 175'inci günündeler ve Sincan F Tipi Cezaevi kampüs hastanesinde tutuluyorlar.

Semih Özakça'nın tutuklanmasının ardından açlık grevine başlayan eşi öğretmen Esra Özakça da bugün itibariyle eyleminin 100'üncü gününde. Açlık grevinin ilk 17 günü Yüksel Caddesi'ndeki eylemelere katılan Esra Özakça'nın müdahale sırasında kullanılan biber ve portakal gazından dolayı oluşan kronik rahatsızlıkları devam ediyor. Ev hapsi cezası alan Esra Özakça'nın henüz bileğine elektronik kelepçe takılmadı. Gece geç saatlerde ikamet ettiği adrese gelen kolluk kuvvetlerinin imza istediğini söyleyen Özakça bir polis memurunun 'Kıza çok yazık olacak' dediğini söylüyor.

'EN İYİ DİRENMEYİ ÖĞRENDİM'

Açlık grevinin 100 günündeki Esra Özakça bu sürenin çok hızlı geçtiğini söyledi. Ev hapsi cezasının verilmesi ile tutuklu bulunan eşi ile görüşememe riskinin yıpratıcı olduğunu belirten Özakça "Bir karar alıyorsunuz ve hayatınızın tüm aşamasında buna uyum gösteriyorsunuz. İradenizin gücünü de görmüş oluyorsunuz. Aslında bu yapılan saldırı bizim irademize yapılan da bir saldırı" dedi.

Geçen 100 gün içerisinde en iyi direnmeyi öğrendiğini belirten Özakça "175 gündür Nuriye ve Semih ile açlık grevinin nasıl bir şey olduğunu öğrenmiş oldum. Bedeniniz küçülüyor ama iradeniz günden güne büyüyor" sözleriyle talepleri kabul edilinceye kadar açlık grevine devam edeceğini söyledi.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA'NIN İLK DURUŞMASI 14 EYLÜL'DE

Hastane odasında tutuklu bulunan eşi Semih Özakça'yı iki gün önce ziyaret eden Esra Özakça, öğretmen eşinin moralinin yüksek olduğunu, sağlık sorunlarının devam ettiğini söyledi. 14 Eylül tarihinde Gülmen ve Özakça'nın ilk duruşmasının Ankara Adliyesi'nde görüleceğini hatırlatan Özakça, Semih Özakça'nın duruşma için savunmasını hazırladığını aktardı. Eşinin yargılanan değil yargılayan bir yerde duracağını düşündüğünü belirten Özakça şunları söyledi:

"Semih savunmasında nasıl bir eğitimci olduğuyla ilgili bir ilinti kuruyor. Bir eğitimcinin neden bilimsel bakması gerektiğini, eğitime bakış açısının nasıl olması gerektiğini söylüyor. AKP iktidarını getirdiği yeni düzenin ne kadar geniş olduğunu ve bunun bir parçası olduklarına değiniyor."

'SÜRGÜN EDİLEN DOSTLARIMIZ DA DİRENMELİ'

Mardin'de köy okulunda öğretmenlik yaptığı sırada çıkarılan KHK ile ihraç edilen Esra Özakça, 7 ilde sürgün edilen öğretmenlerin de direnmesi gerektiğini söyledi. 29 Aralık sokağa çıkma yasağı protestosu sırasında yapılan iş bırakma eylemine kendisinin de katıldığını belirten Özakça şöyle devam etti:

"Sendikal faaliyet neden gösterilerek kimse sürgün edilemez. Bu sürgüne zorunlu yer değiştirme derseniz baştan kaybetmiş olursunuz. Sürgün bizim haklarımıza, onurumuza, aile bütünlüğümüze saldırıdır. Sürgün edilen dostlarımız, sendikamız bir direniş pratiği ortaya koymalı diye düşünüyorum."